1 Niet „wellicht" maar zeer zeker zal het zijn nut hebben over deze misschien van eenige proefnemingen afhankelijk gestelde aangelegenheid de gedachten te laten gaanhet zal echter de vraag zijn of met deze gedachten van Hoogerhand zal kunnen worden ingestemd. Mij nu lijkt een mogelijkheid de Inlandsche veroordeelden in de Buitengewesten bij het Leger te vervangen door andere krach ten zoo goed als uitgesloten d. w. z. hen vervangen kan natuur lijk altijd, maar hoe dit ook zal geschieden, nimmer zal van de vervangende krachten kunnen worden verwacht, wat nu de In landsche veroordeelden zoowel op patrouilles als thuis in het kampement verrichten. Bij het opnoemen van de bezwaren tegen een eventueele ver vanging van Inlandsche veroordeelden, wil ik mij slechts bepalen tot de m.i. twee voornaamste, aangezien alle H. H. lezers van het 1. M. T. mogen worden verondersteld bekend en vertrouwd te zijn met de toestanden bij den troep op de Buitengewesten hierbij aannemende, dat de door de Inlandsche veroordeelden te verrichten diensten in alle Gewesten vrijwel dezelfde zijn. Waar plaatselijke inhuur van vrije koelies voor de Buitenge westen als geheel verwerpelijk dient te worden aangemerkt, zal daar de vervanging der Inlandsche veroordeelden in ieder geval dienen te geschieden door aangeworven koelies van Java, con tract-koelies dus, waarmede dan ook reeds bij wijze van proef een aanvang werd gemaakt. Wat nu zal daarbij voor ons van zeer grooten invloed zijn op de door die koelies te laten verrichten diensten In de eerste plaats zal men zwaar gehandicapt worden door allerlei bepalingen waaraan, om onaangenaamheden of erger te voorkomen, de hand dient te worden gehouden (Arbeids-lnspec- tie). In de tweede plaats zal het opleggen van straffen, voor even tueele tekortkomingen, uiteraard uitgesloten zijn. Dit nu is bij veroordeelen niet het gevalmen kan hen alle voor het welslagen van een militaire onderneming noodzakelijke diensten laten ver richten, terwijl de commandant, en zijn strafbevoegdheid (ïkdoel hiermede op de in uiterste gevallen toe te passen rottanstraf), een middel (veelal een preventief werkend middel) vindt om z.n. inspanning tot het uiterste te vorderen en te verkrijgen. Alleen met gebruikmaking van de onder deze voorwaarden van de veroordeelden verkregen diensten zal het een militaire pa trouille in de Buitengewesten mogelijk zijn, zich snel en zonder veel soesah door het terrein te bewegen en haar opdracht te vervullen. 11. Zeker zal in de garnizoenen op de Buitengewesten een huisvesting van militaire dragers in het kampement noodig zijn «n dan rijst bij mij onmiddellijk de vraag zal hierbij het vrouwe- Jijk element te weren zijn Hoogstwaarschijnlijk, neen zeker

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 51