In het nu komende tijdperk van bezuiniging werden de Gre nadiers en Jagers tot één regiment vereenigd. Op 1 Juli 1844 werd Breda door de Jagers ontruimd en het samengesmolten Regiment Grenadiers en Jagers gelegerd te 's Gravenhage, met 1 bataljon te Delft, welk bataljon jaarlijks werd omgewisseld. 10 April 1849 werd door Willem III aan het Regiment Grena diers en Jagers het Metalen Kruis Zijns Vaders uitgereikt endoor diens broeder Prins Hendrik aan het Vaandel gehecht, terwijl enkele dagen later, n. 1. 16 April 1849 de Koningin Weduwe Anna Paulowna het vaandel versierde met een lauwerkrans, als herinnering aan Haar overleden Gemaal, die Haar na den 10- daagschen veldtocht gedurende een revue gezegd zou hebben dat zijn Grenadiers „dapper en goed" waren. In 1849 werden aan de Bataljons fanions uitgereikt; op dat van het lie Bataljon Grenadiers werd geborduurd „Prins Alexan der der Nederlanden, als herinnering aan Zijn diensttijd bij het lie Bataljon Grenadiers". Ten tijde dat de Kroonprins te Leiden studeerde, ging elk jaar een bataljon naar Leiden om er dienst te doen. Bij het uitbreken van ongeregeldheden te Rotterdam op 1 November 1868 gingen het Ie en He Bataljon Grenadiers der waarts voor het herstellen van orde en rust. Het He Bataljon Grenadiers keerde reeds 10 November naar den Haag terug het Ie Bataljon bleef er tot 1 Mei 1869. In 1870, toen bij de mobilisatie die overigens van korten duur is geweest 5 lichtingen onder de wapens waren geroepen, werd kamp betrokken te Waalsdorp. 3 Augustus 1876 kreeg de Muziek van de Grenadiers en Jagers, die onder Dunkter op de internationale muziekwedstrijd tijdens de groote wereldtentoonstelling te Parijs den 2en prijs verwierf, den naam van Koninklijke Militaire Kapel 21 September 1893 werden nieuwe vaandels en standaards uitgereikt, terwijl 2 November 1896 de goedkeuring werd verkre gen, dat op het vaandel van de Grenadiers en Jagers zou komen „Tiendaagsche Veldtocht 1831" en wel voor „de wijze waarop in het bijzonder de bataljons Jagers zich bij verschillende ge vechten tijdens dien veldtocht, als 2 Augustus bij Sondereijghen, 10 Augustus bij Beeckevoort en .12 Augustus voor Leuven bij Lubbeeck hebben onderscheiden." Het optreden van den Minister van Oorlog Colijn (1911) bracht mede de invoering van het Brigadeverband. Op 17 November 1913 reikte Hare Majesteit nu aan de nieuw opgerichte Regimenten Grenadiers en Jagers ieder een vaandel uit, waarbij het Metalen Kruis werd bevestigd aan dat der Grenadiers. In 1914 ging het Ille Bataljon Grenadiers naar Briele en Helle voet, waar het tot 17 Maart 1916 bleef. Het lie Bataljon Grena- ders kwam wegens interneering van Belgen en Engelschen van van 10 October tot 17 November 1914 te Vlissingen in garnizoen. 621

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 5