Door gebrek aan voertuigen was aanvoer van paardenvoer meestal niet mogelijk. Daar de oorlogen in hoofdzaak in den zomer gevoerd werden, konden de dieren van het land gevoerd worden. Dikwijls liet dit echter zeer veel te wenschen over. Door uitbreiding van de meelcolonnes werd het voor den troep mogelijk zich verder dan 5 dagen van de magazijnen te verwij deren. Zoo werd later ook wel het zevendagmarschenstelsel toe gepast. Eugenius van Savoye. In 1701 trekt Eugenius van Savoye met een leger van 30000 man over de Alpen naar Italië. Bij dezen tocht weet hij zich van het magazijnstelsel los te maken en plukt daarvan dan ook on middellijk de vruchten. Hij schat den duur van den marsch over de Alpen op 4 dagen en neemt daarom voor 6 dagen levensmid delen mede, deels bij den man, deels in een levensmiddelentrein, bestaande uit 700 draagdieren. Bij zijn aankomst in de Po-vlakte weet hij zich door het uitzen den van kleine partijgangerskorpsen van de vijandelijke levens middelenkonvooien meester te maken. En daar de vijand het ma gazijnstelsel toepast, volgt hierop onmiddellijk het karakteristieke optreden van dezen tijd. De Franschen, sterk 80000 man, achten door deze behandelingen van Eugenius hun achterwaartsche ver bindingen in gevaar en de geregelde verpleging uit hun magazij nen niet meer verzekerd. Aanvallen is onmogelijk, daar hiervoor oprichting van nieuwe magazijnen noodig zou zijn en de reeds bedreigde etappelijn dus nog langer en kwetsbaarder zou worden. Bijgevolg wordt de overmachtige vijand gedwongen terug te trekken. Zie hier in kort een voorbeeld, waaruit moge blijken, tot wel ke gevolgen de starre toepassing van het magazijnstelsel leidde, als men tegenover een handige of meer energieke tegenstander kwam te staan. Ook al was deze ver in de minderheid, als hij kans zag den aanvoer van levensmiddelen een weinig te hinderen, zag men zich genoodzaakt de etappelijn te verkorten, dus den terugtocht te aanvaarden. Hiermede kunnen we veilig deze periode afsluiten, daar ze voor ons doel weinig leerrijks meer biedt. Waar het vorige tijd vak zich kenmerkte door een groote zorgeloosheid op verplegings- gebied, hebben we hier een ander uiterste leeren kennende krijgsverrichtingen worden geheel afhankelijk gemaakt niet alleen van de verplegingsmog'2///7r/zeü/, maar ook van een star verple- gingssysteem, dat onder alle omstandigheden wordt toegepast en waaraan alle soepelheid vreemd is. Wordt vervolgd). 676

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 60