685 8. ORGAAN N. I. O. V. MEI-NUMMER. Behalve vereenigingsnieuws en het gebruikelijk persoverzicht, uit welk laatste we ditmaal melding maken van eenige artikelen over het al of niet doelmatig zijn van puttees als beenbekleeding, bevat dit nummer de volgende bijdragen. Verliest Sovjet Rusland niet uit het oog" door van Renesse. Het artikel bevat een overzicht, schetsmatig toegelicht, van de verschillende organisaties als: de Rusisische communistische partij, de Sovjet stad en de Komintern, welks raadpleging wel kan worden aanbevolen. S. Kalff schrijft overEen berispelijke expeditie" en behandelt daarin de acties in de jaren 1856-1859 tegen Boni onder den generaal E. C. C. Steinmetz, naast wien als regeeringscommissaris we den vice-president van den Raad van Indië P.J B. de Perez zien geplaatst. Militair en Civiel gezag waren dus niet in een hand. Minder gelukkige keuze van de persoon van den opper- bevelheber, onvoldoende voorbereiding en een te hekelen tactiek tegenover den vijand spreken uit de geschetste onderneming. V. A. schrijft onder den titel Schenkt het huidige oefenstelsel ons volkomen bevrediging" en beantwoordt, die vraag ten slotte„In den terugkeer naar het oude stelsel van oefening van twee gelijkwaardige partijen zou naar onze overtuiging een oplossing zijn te vinden die recht doet wedervaren aan de verlangens van den soldaat en de belangen van den officier tot heil van het leger en tevens van den staat. Aan deze overtuiging openbaring te geven was het doel van dit opstel". De lezers van het I. M. T. hebben deze materie in vorige nummers reeds van verschillende zijden belicht gezien. Bepaald nieuwe gezichtspunten opent de schrijver niet. Vermeld zij slechts dat hij wijst op de weinige vol doening welke het stelsel zou geven ook voor den soldaat. Hoofdzaak is n. o. m. dat het stelsel nog steeds onvoldoende is ingeleefd en misschien nog niet altijd begrepen wordt en daarom zou het te betreuren zijn om de vol komen bevrediging te zoeken in een terugkeeren naar het oude stelsel, waarvan toch ook de volkomenheid zich nimmer heeft gedemonstreerd. Kapitein de Jongh beëindigt zijn opstel: Een zeer vereenvoudigde compag nies administratie" en bespreekt thans de inhoudingen tot afdoening van schulden alsmede eenige bijkomende voordeelen. Het moet een groote vol doening zijn voor den schrijver en voor de redactie van het Orgaan, dat het Legerbestuur overweegt om het aanbevolen stelsel spoedig aan een practische beproeving te onderwerpen. De „oorlogsindrukken van kolonel Lebaud,, worden voortgezet. Tot slot maken we melding van de opgaven voor het toelatingsexamen voor de H. K. S. Intendance- studiën en een artikel „Rasverschil, Godsdienst en natio nalisme". C'. 9. BOEKBESPREKING. Van het Kon. Bataviaasch Genootschap van K. en W. ontvingen we in dank het boekwerk, uitgegeven door Dr. B. Schrieke, getiteld „The effect of western influence on native civilisations in the Malay Archipelago", met als afzonder- derlijke bijlage„Indian influences in the lands of the Pacific" door Dr. W. F. Stutterheim. Dit werk heeft zijn ontstaan te danken aan de aanneming van een resolutie

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 69