11 November 1918 werd tot demobilisatie besloten. De S.D.A.P. predikte revolutie. Op 18 November'18 vond echter een grootsche huldiging plaats van Hare Majesteit in de Maliebaan, waarbij de soldaten van de 3e compagnie van het le Bataljon Grenadiers van Ittersum de paarden afspannen. 6 Maart 1919 brandde de Oranje karerne tot den grond af en sedert de zijn Grenadiers en Jagers ondergebracht in de barakken te Waalsdorp, waar het zomers warm en 's winters tochtig en koud is. Bij de Legerwet van Dijk werd de Brigade Grenadiers en Jagers le Infanterie brigade met 15 R. I. Het bataljonsverband kwam te vervallen; per regiment zouden voortaan slechts 3 schoolcom- pagniën en 1 opleidingscompagnie in stand worden gehouden. Hierop volgde 1 April 1927 een verdere inkrimping, n. 1. tot 2 schoolcompagniën bij elk regiment. Thans vormt de Brigade Grenadiers en Jagers met 4 R. I. de Ie Infanterie-brigade. Ten slotte verdient nog vermelding, dat 12 Mei 1928 Prinses Juliana de eerste steenlegging heeft verricht voor het nieuwe Museum der historische verzameling, waarin zich nog een uni formjas bevindt door Koning Willem III gedurende Zijn diensttijd bij de Grenadiers gedragen. Tot zoover enkele hoofdpunten uit de geschiedenis der jubi- leerende keurkorpsen. Waarbij dz. nog gaarne wordt aangeteekend hoe in 1873 vele officieren van de Grenadiers en Jagers, gevolg gevend aan de roepstem der Regeering, zich bij het Leger in Nederlandsch-Indië hebben laten detacheeren, om in dat moeilijke gewest mede te velde te gaan voor de zaak van Groot.-Neder- land. Een eeresalut aan La Tors en Baron Sloet van Zwanenburg die voor den vijand sneuvelden en in Aljeh's bodem hun laatste rustplaats vonden Met groote voldoening en rechtmatigen trots kunnen zij, die zich thans voor het eeuwfeest opmaken, een blik werpen in het verleden. Dat ook de toekomst ondanks de huidige, in alle leger- kringen zoo diep gevoelde versobering even schoon en eervol moge zijn, wordt den Grenadiers en Jagers van deze plaats gaarne van harte toegewenscht. Voor de Redactie, F. d. B. 622

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 6