686 op het derde Pan-Pacific Science Congress „that the utilization of anthropo logical knowledge be made a subject of prime importance for discussion at the next congress". De uitgever van het voorliggende boekwerk werd aan gezocht om het voorzitterschap van het „Committee on Antropological Know ledge" op zich te nemen en het comité te organiseeren. In het belang eener vruchtdragende discussie over dit onderwerp is de Dr. B. Schrieke van mee ning geweest, dat het raadzaam was om te voren de ondervindingen, welke wij in den loop der jaren in deze gewesten hebben opgedaan samen te vatten en wel omdat hij daardoor in de gelegenheid zou zijn een concreet uitgangs punt voor de besprekingen op het vierde congres te verschaffen. Het lijkt ons inderdaad juist dat, door de groote verschillen, welke zich in deze gewes ten op zeer uiteenloopend gebied manifesteeren en door de dikwijls weinig met elkaar overeenkomende wijzen waarop de Westersche invloed zich in diverse tijdperken, welke voor de verschillende deelen van den Archipel ook weer niet samenvallen, heeft doen gelden, onze Archipel ruime gelegenheid biedt voor een voorbereidende studie op het onderhavige gebied. Vooraanstaande deskundigen van zeer uiteenloopende opvattingen hebben tot de standkoming van dit op zich zelf zeer lezenswaardige boekwerk mede gewerkt. We treffen erin de volgende hoofdstukken aan The influence of Western civilisation on the inhabitans of Poso [Central Celebesdoor Dr. Alb. C. Kruyt. Ten years of hygiene and etnography in primitive Borneo (18911901) door A. W. Nieuwenhuis. The administration of the outer provincies of the Netherlands Indies door W. Middendorp. The economic structure of Java door J. W. Meyer Ranneftdeze schrijver geeft o. a. in een zeer beknopt en zakelijk slot de groote vraagstukken aan, welke gedurende de laatste kwarteeuw van intense kolonisatie, naar voren zijn gekomen Western enterprises and the density of the population in the Netherlands indies, door J. van Gelderen European influence on native agriculture door Dr. G. H. van der Kolff; The influence of western civilisation on the language of the east indian archipelago, door Dr. G.W.J. Drewes Western influence on the law for the native population, door Dr. B. ter Haar, Bzn.; Interracial Private law, door Dr. R. D. Kollewyn Native society in the transformation period door Dr. B. Schrieke. Afgezien van het eigenlijk doel waarvoor het boekwerk werk samengesteld geeft het in beknopten vorm een zeer goede blik op tal van be'angrijke vraagstukken, welke thans domineeren. C'. Société des nations Annuaire militaire. Renseignements généraux statistiques sur les armements terrestres, navals et aériens. Van het secretariaat van den Volkenbond mochten we ontvangen de vijfde uitgave van de meermalen genoemde publicatie van den Volkenbond van de verzamelde gegevens betreffende de weermachten van verschillende naties- De eerste uitgave van dit boekwerk verscheen in 1924. Thans bevat het be schrijvingen betrekking hebbende op 60 leden of niet-leden van den bond. De gegevens zijn vervolledigd tot en met de eerste maanden van dit jaar- Geleidelijk aan is het jaaroverzicht uitgegroeid tot een lijvig boekwerk van ruim 1100 bladzijden druks. Een aantal staten en grafieken bieden den lezer gelegenheid zich gemakkelijk een denkbeeld te vormen van den aard van de weermacht van elk der landen, terwijl voor een zeker aantal naties in over zichten en grafieken een beeld is gegeven van de sterkte der oorlogsmarine

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 70