689 bestaande en herhaaldelijk tot uiting gekomen meeningsverschillen op dit gebied, geeft de schr. een historisch overzicht, aanvangende met het (uit het Spaanssh vertaalde) reglement van 1714 van Frederik Wilhelm I. Tactiek. Mil. Wochenblatt. No. 38. April 1929. Die Bedeutung der Fluszver- teidigung". Majoor Dr. Regele. Schr. merkt op dat rivieren in alle oorlogen een door den verdediger gaarne gekozen lijn van weerstand vormden, door dat zij steeds zoo'n werkzame hindernis waren voor den aanvaller. En de lessen op dit gebied uit den wereldoorlog te putten, geven aan dat rivieren in de toekomst ook van zeer groote beteekenis blijven voor de verdediging, ja van nog grootere dan vroeger. Schr. bespreekt verder de conclusies waartoe Camons kwam in zijn studies over Napoleons operaties, welke verband hielden met den loop van rivieren, en wiens conclusies (nl. die van Camons) niet geheel met die van schr. in overeenstemming zijn. Mavors. No. 4.April 1929. „Het bataljon in den aanval", lste Luitenant W. A. Almekinders. Schr. geeft een voorbeeld van een aanval van een bataljon aan de hand van bijgevoegde schetsen, onder motiveering van de genomen maatregelen. Tactisch gebruik van zware mitrailleurs. Mavors No. 4 April 1929. „Zware bataljonsmitrailleurs bij de achterhoede" kapitein A. Snoek. Schr. geeft beschouwingen over het optreden van zware mitrailleurs van de bataljons, in het gevecht der achterhoede en wijst er o. a. op dat de mitrs. in deze gevechten een moeilijker taak hebben dan de voor- hoede-mitrs. Mavors No. 5. Mei 1929. „De zware mitrailleurs in den strijd om de hoojdweerstandsstrook"kapitein Bellen. Schr. behandelt achtereenvolgens De strijd om de hws. in het algemeen. De strijd der voorbataljons om de hws. De zware mitrailleurs der voorbataljons in den strijd om de hws. De vuren der zware mitrailleurs op de groote afstanden. De tactiek van de vuren der zware mitrailleurs op de groote afstanden. De techniek van de vuren der zware mitrailleurs op de groote afstanden. In het besluit lezen we: „Het vorenstaande bewijst dat het doelmatige, economische gebruik van zw. mitrs. op de groote afstanden in den strijd om de hws. eischt: A. Een op zeer eenvoudige regels gegrondveste, doch zeer nauwkeurig werkende vuurleiding. B. Uiterst eenvoudige handelingen bij de bediening van het wapen. C. Vol doenden (d. i. in verhouding met de tegenwoordige uitrusting: zeer grooten munitie-voorraad. H.H. mitraillisten verwijzen we bovendien nog naar een artikel in hetzelfde MavorsnuninierZware mitrailleurs in de verdediging", van kapitein J.W.E. Bakhuis. Mil. Wochenblatt. No. 36 Maart 1929. „Schwere Maschinengewehre im directen Feuer". Dit artikel vervolledigt het in No. 31 van dit tijdschrift ver schenen opstel „Verwendung schwerer Maschinengewehre" (zie ook I.M.T. blz. 496). Werd daarin de inzet van zware mitrs. welke direct vuren, in de voorste gevechtslinie geëisch., thans worden behandeld de door indirect vuur uit te voeren opdrach ten. Schr. behandelt daarbij achtereenvolgens: 1. Storende-, sper en vernie tigingsvuren bij het verstijven van het front en den overgang tot den stellingoorlog 2. Vuur op groote afstanden als: Abweisungsfeuer" (om den vijand af te wijzen, tot ontwikkeling te dwingen, of hem te noodzaken zich te dekken), en als vervolgend vuur. 3. Vuurversterking, afsluitingsvuren, sto rend vuur bij een voorafberaamden aanval. In de conclusie lezen we: „De vraag: direct of indirect mitr. vuur is altijd foutief gesteld. Beide schietwijzen moeten worden onderwezen. Elk van beide behoudt haar vaste plaats in de mitr. vuurtactiek. Het directe vuur, tot on- middellijken steun en versterking van het infanterievuur in de voorste linie, kan niet worden ontbeerd. Het heeft een snelle, onmiddellijk vernietigende, moreel doodende uitwerking, vereischt slechts spaarzaam munitie- en materieel- verbruik.Naast deze voornaamste opdracht, dienen de zw. mitrs. met indi rect vuur voor steun voor storende, sper- en vernietigingsvuren bij verstijving

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 73