691 Artillerie. Mavors, No. 4, April 1929. „Het meetblad". Onder dit hoofd vinden we de bestemming vermeld van het meetblad bij de art. (werkkaart bij de afdee- ling en de batterij). Verder een beschrijving en ten slotte gebruik met voor beeld. In hetzelfde Mavors-nummer een artikel van lsten luitenant C. M. van Dommelen- Een korte beschouwing over het in de richting brengen van een vuurmond met behulp van het richttoestel, dat hiertoe is opgesteld in een nabij de battery uitgezette grondrichting"en wel naar aanleiding van de omstan digheid dat „de lijn Vuurmond-doel bepaald wordt door den kaarthoek van deze lijn (hoek tusschen kaart-nooiden en lijn, rechtsom gemeten) en niet meer door den kompasstand (hoek tusschen kaart-noorden en lijn, linksom gemeten" en punt 58 c ten 2de van het Schietvoorschrift artillerie '22 niet volledig meer kan worden toegepast. Artillerie-techniek. Mil. Wochenblatt. No. 38, April 1929. -Das neue amerikanische Infan- teriegeschiitz"Een artikel met foto betreffende het in Amerika ingevoerde 37 m.m. Infantry gun Mark I (zie ook I. M. T. blz. 379). Mil. Wochenblatt. No. 37. April 1929. Die 2 c.m. Tankabwehrkanone dtr Haiha", Dr. Heigl. Schr. geeft beschouwingen over het 2 c.m. anti-tank kanon der Holl industrie en handelsmaatschappij, welk kanon oorspronkelijk bestemd was voor onderzeebooten en tevens geschikt gemaakt voor bestrijding van pantserauto's, later (in 1926) verbeterd werd en geschikt gemaakt voor de bestrijding van vechtwagens. Techniek. Mil. Wochenblatt. No. 35. Maart 1929. „Die Bedeutung des Fahrzeug- Dieselmotors für das Heer", Ir. W. Hofweber. In dit artikel wordt besproken de groote beteekenis van den dieselmotor voor de moderne marine niet alleen, maar zeker ook voor toepassing in voertuigen. De voordeelen van den diesel motor boven de tot dusver in voertuigen gebruikelijken motor zijn in het kort 1. de brandstof is veel minder gevaarlijk dan benzine, benzol, motorspiritus en dergelijke2. mogelijkheid van het gebruik van brandstof die het eigen land oplevert, dus onafhankelijkheid van het buitenland3. de prijs der brand stof is veel lager4. het brandstofverbruik is veel geringer5. de dieselmo tor draagt minder warmte over aan het koelwater, straalt minder warmte uit (van belang bij toepassing van dezen motor in tanks); 6 bij laag toerental heeft de dieselmotor een bijzonder hoog draaimoment, waardoor overschakelen bij langzaam rijden minder noodig is7. vergasser-, magneet en bougiesto ringen vallen weg; 8. de afgewerkte gassen bevatten bijna geen schadelijk koolmonoxijd. (CO). We wijzen nog op een naschrift van de redactie waarin gesproken wordt van vergelijkende proeven met diesel- en benzine-motoren met 80% besparing bij gebruik der eerste. In dit verband zij hier tevens vermeld een artikel„De 6 cylinder Deutz- Dieselmotor voor vrachtauto's en autobussen", voorkomende in het „Technisch tijdschrift voor Nederland en Ned. Indie„Spoorwegtechniek". Mil Wochenblatt. No. 37, April 1929. Onder Luftfahrt-Rundschvu'' vin den we beschouwingen omtrent den stand van de techniek op het gebied der luchtvaart in Duitschland (waar proeven werden gehouden met zwaar-olie- motoren in vliegtuigen), Engeland, Frankrijk en Amerika. Mil. Wochenblatt. No. 40, April 1929. „Technischer Rundblick, kolonel Blümner". Bijzonderheden worden vermeld omtrenteen nieuw zelflaad geweer van kaliber 7 m. m., in de vereenigde Staten van N. A. (kaliber geweer is 7,62), proj. gew. 8,10 gram (idem bij geweer 9,72 gr.); den in Tsjechoslowakije in beproeving zijnden rem op den lichten mitrailleur (gew. 8 a 9 kg.); een in Engeland bij velddienstoefeningen in 1928 gebruikt tankaf- weerkanon van 3,7 4,7 c.M. kaliber; den in Amerika beproefden 10,5 c.M. lichten veldhouwitser Mark I, die na een 1-jarige beproeving is aangenomen een nieuwen lichten Renault-tank met bediening van 2 man en een motor

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 75