2e. Waargenomen was, dat Rennenkampf's linkervleugel bij Ger- dauen vooruitging; 3e. Vastgesteld werd dat 2 L. K. van Angerburg in de richting van Drengfurth marcheerde. Uit deze berichten blijkt hoe spannend de toestand werd. Het Russisch 1 L. K., dat inmiddels versterking had gekregen, moest nog aangegrepen worden, waardoor de taak van I L. K. nog werd verzwaard; het vooruitgaan van het Russische 2 L. K. vormde een ernstige bedreiging voor de verbindingen van I Res. K. en XVII L. K., terwijl het weder voorwaarts gaan van Rennenkampf een ernstig gevaar voor het geheele 8ste Leger inhield. Hindenburg zegt over den toestand: „Die Krisis der'" Schlacht erreicht ihren Höhepunkt. Die Frage drangt sich uns auf: wie wird die Lage werden, wenn sich bei solch gewaltigen Raumen und bei diesW feindlichen Ueberlegenheit die Entscheidung noch tagelang hin- zieht? 1st es iiberraschend, wenn ernste Gedanken manches Herz erfüllen; wenn Schwankungen auch da drohen, wo bisher nur festester Wille war; wenn Zweifel sich auch da einstellen, wo klare Gedanken bis jetzt alles beherrschten? Sollten wir nicht doch gegen Rennenkampf uns wieder verstarken und lieber gegen Sam- sonow nur halbe Arbeit tun? 1st es nicht besser, gegen die Narew- Armee die Vernichtung nicht zu versuchen, urn die eigene Ver- nichtung sicher zu vermeiden?" Uit bovenstaande woorden valt zonder twijfel af te leiden, dat in de omgeving van von Hindenburg twijfel rees of de operatie nog wel met kans op goeden uitslag kon worden doorgezet. Von Hindenburg behield zijn kalmte en vastberadenheid, hield vast aan het gestelde doel: „Wir iiberwinden die Krisis in uns, bleiben dem gefaszten Entschlusz treu und suchen weiter die Lösung mit allen Kuiften im Angriff". i) Om 9 uur s avonds gingen de bevelen voor den volgenden dag uit, welke aanvalsopdrachten voor alle onderdeelen inhielden. Dooi de gioep Schmettau 2) versterkt, moet I L. K. Usdau nemen en dan verder aanvallen in de richting van Neidenburg; XX L. K. moest den aanval in de reeds bevolen richting voortzetten, terwijl de 3de Res. Divisie naar Waplitz moest inzwenken; I Res. K. en XVII L. K. zouden het verslagen 6 L. K. verder vervolgen. Het uitladen van de Landw. divisie von der Goltz bij Osterode was een welkome versterking voor het Leger. 27 Augustus. (Schets 3). Generaal Samsonoff bleef bij zijn voornemen om in N. W. richting aan te vallen. Hij rekende op het uitladen van een Brigade verster king te Soldau en van de 3de Garde-divisie te Mlawa en op de 708 Von Hindenburg, Aus meinem Leben. blz. 87. Cursiv. van ons. M 2) Brig. Schmettau; samengesteld uit deelen van XX L K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 10