aankomst van het 6 L. K. van welks nederlaag hij nog onkundig was te Allenstein. Met zijn sterken rechtervleugel hoopte hij de overwinning te zullen behalen. Nogmaals droeg hij het 1 L. K. op tot eiken prijs stand te houden, beval het 23 L. K. en de 6de Cav. Divisie een flankbeveiliging ten Zuiden van Waplitz te vormen en het 13 en 15 L. K. om den aanval in de richting Allenstein-Hohenstein- Miihlen door te zetten. In den ochtend van den 27sten werd de aanval van het Duitsche I L. K. ingezet, aanvankelijk krachtiger op den rechtervleugel en in het midden dan op den linkervleugel. Op den rechtervleugel werd de aanval door het Russische artillerievuur gebroken, terwijl een Russische tegenaanval eenige verwarring stichtte. Tegen elf uur voormiddag kwam de aanval van den linkervleugel los, waarop de Russen Usdau moesten prijsgeven en draaiend om hun linkervleuget terugweken in de richting van Mlawa, onder achterlating van een achterhoede ten Noorden van Soldau. Generaal von Francois, die de bedreiging uit het Zuiden ernstiger inzag dan deze werkelijk was, ging niet door in de richting van Neidenburg, zooals bevolen was, doch meende dat het noodzakelijk was eerst nog met zijn geheele korps een stoot in de richting van Soldau te doen. Daarop liet von Francois zijn korps naar het Zuiden inzwenken en meldde dit 11.30 vin.) aan het legercommando, dat daarin toestemde. Toen n.l. dit bericht bij von Hindenburg binnenkwam, meende deze dat de toestand bij XX L. K. zoo gunstig was, dat dit korps den steun van I L. K. wel zou kunnen missen, terwijl tevens een spoedig ingrijpen van I Res. K. en XVII L. K. in uitzicht stond. Een vliegerbericht, dat in den namiddag binnenkwam en meldde, dat sterke vijandelijke colonnes ten Zuiden van Soldau terug trokken, bereikte den Generaal von Francois niet, althans te Iaat, zoodat hij zijn korps gereed stelde om den 28sten 's morgens den aanval verder in Zuidelijke richting voort te zetten. In het centrum, bij het versterkte XX L. K., verliepen de gevechten echter in het geheel niet zooals von Hindenburg wenschte en ver wachtte. Nadat Usdau gevallen was, had XX L. K. bevel gekregen naar het Noorden in te zwenken om den vijand in de flank te stooten en diens terugtochtsweg af te snijden. Doch toen dit bevel aankwam, kreeg de commandant van XX L. K., Generaal von Scholtz, bericht, dat zijn front bij Mühlen doorbroken was. Hij nam daarom een divisie van den Zuidvleugel weg om een tegenstoot tegen Mühlen te doen. De andere divisie, welke toen alleen van het Zuiden uit in de richting Waplitz moest aanvallen, zag, beducht voor een aanval op de eigen rechterflank, van dien aanval af en bleef liggen. Toen bleek, dat het bericht omtrent den doorbraak bij Miihlen onjuist was, keerde Generaal von Scholtz niet tot zijn oorspronke- 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 11