dus een omsingeling van het Russische centrum beoogd, welke actie op den rechtervleugel in den rug gedekt zou worden door 1 L.K. 28 Augustus (Schets 4). Aanvankelijk verliep de aanval van XX L.K. niet zooals ge- wenscht werd 's morgens toch werd de aanval van den rechter vleugel van dit korps afgeslagen. Dank zij een krachtigen aanval van de 3de Res. Divisie, welke voorwaarts drong, begon later ook de aanval van XX L.K. te vlotten, zoodat in den namiddag Hohenstein vermeesterd werd. I L.K. begon 's morgens den aanval op Soldau. Aangezien uit inmiddels ingekomen berichten gebleken was, dat de Russen bij Soldau niet zoo sterk waren als von Frangois aanvankelijk ver moedde, had hij reeds dadelijk een detachement cavalerie en artil lerie in de richting van Neidenburg gezonden en kort daarop een geheele divisie. Met de rest van het korps (24 bataljons en 29 batterijen) werd de weerstand bij Soldau gemakkelijk gebroken, waarna von Frangois slechts de 5de Landw. Brigade met het front naar Mlawa ter dekking achterliet en met het andere deel eveneens in de richting van Neidenburg oprukte. Na het gelukken van den aanval van XX L K. gaf von Hin denburg om half twee 's middags aan I L. K. bevel de vervol ging in te zetten. Cavalerie, wielrijders en artillerie moesten naar Willenberg; de Divisiën moesten Muschaken en Grünfliesz be reiken, terwijl het geheele korps den volgenden ochtend zoo vroeg mogelijk naar Willenberg moest doorrukken. 1 L. K. werd ten N. W. van Meidenburg tot den avond door de Russen tegengehouden, doch 's nachts om 3 uur kon toch Muschaken bezet worden. Von Hindenburg meende nu, dat het pleit voor den Rus be slecht was. De aanvallen waren zij het met vertraging gelukt, de omsingeling was voltooid. Ben ontgoocheling zou de mede- deeling omtrent de gebeurtenissen bij I Res. K. en XVII L. K. geven. Daar er geen rechtstreeksche verbinding bestond tusschen het Legercommando en den Commandant van het XVII L. K., generaal von Mackensen, waren de bevelen voor 1 Res. K. en XVI! L. K. den vorigen avond aan het eerst genoemde korps gezonden, dat deze aan XVII L. K. moest doorgeven. Dit nu is door niet ge heel opgehelderde oorzaak niet juist geschied. In stede van een gedeelte van XVII L. K. aan te trekken, droeg Commandant I Res. K. aan von Mackensen op met zijn geheele korps terug te keeren om den volgenden dag gezamenlijk Allenstein aan te val len. Von Mackensen kon, nadat hem nogmaals uitdrukkelijk was medegedeeld dat dit de bevelen van het Legercommando waren, 711

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 13