niet anders doen dan keertmaken om den volgenden morgen vroe^ rechts naast I Res. K. naar Allenstein te marcheeren. Den volgenden ochtend (28.8) wachtte I Res. K. de komst van XVII L. K. in, hetgeen ook legen het uitdrukkelijk verlangen van het Legercommando was. In den loop van den ochtend werd bericht, dat Allenstein inmiddels door den vijand verlaten was, waarop de Commandant van I Res. K. besloot met zijn korps naar het Zuiden in te zwenken, terwijl hij von Mackensen voorstelde met het XVII L. K. naar Passenheim terug te gaan. Von Mackensen wenschte dat echter niet te doenhij ver langde dat het bevel van het legercommando uitgevoerd zou worden en verzocht daarom commandant I Res. K. met zijn korps naar links te gaan, opdat XVII L. K. rechts naast het Iste Reserve zou kunnen komen. Ten einde opheldering omtrent de bevelen van von Hindenburg te krijgen, zond von Mackensen gedurende een marschrust een officier van den Gen. Staf van zijn korps per vliegtuig naar het Legercommando. Vóór deze officier daar landde, was een telefonische verbinding tot stand gekomen. Toen eerst (omstreeks 1 n. m.) vernam von Hinden burg hetgeen geschied was. De terugtochtslijn der Russen, welke hij geheel gesloten veronderstelde, stond ten Noorden van Wil- lenberg open Bevel werd gegeven, dat I Res. K. zoo snel mogelijk door moest rukken naar Hohenstein, terwijl XVII L. K. dadelijk teru°- moest over Passenheim naar Ortelsburg. Wel waren het zelfvertrouwen en het doorzettingsvermogen van een von Hinderburg noodig, om zich door al deze gebeur tenissen niet uit het veld te laten slaan en te blijven vasthouden aan het gestelde doel. Om half tien 's avonds liet von Hinden burg aan de Opperste Leiding melden„Es steht alles gut. Einkesselung der zwei russischen Armeekorps nach menschli- chem Ermessen gelungen". Om een ontsnappen van de Russen over Ortelsburg tot eiken prijs te voorkomen, ging om 12 uur in den nacht van 28/29 van het opperbevel een bevel uit naar de 1ste Cavalerie-Divisie, waarin last gegeven werd om 3 uur 's nachts 1 Brigade ter vervolging van den Rus naar Ortelsburg te zenden De paarden mochten niet gespaard worden De rest van de Divisie moest tegenover Rennenkampf blijven staan. Bedenkt men nu, dat 's middags om 4 uur berichten bij het legercommando waren binnengekomen, welke meldden dat de hoofdmacht van het Njemen-leger naar het scheen drie korpsen den marsch in Westelijke richting voortzetten, dan is met het wegnemen van een derde deel van de 1ste Cav.-Divisie de grens van het vermetele overschreden en gaat men denken aan waag halzerij. Gewaagd was het; doch dit waagstuk was niet door het op- 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14