perbevel gewild. Wat toch was in den loop van den 28sten geschied? Om kwart voor drie 's middags had von Mackensen bevel ge kregen dadelijk de vervolging naar Ortelsburg te hervatten, terwijl 1 Res. K. met den meesten spoed in de richting Hohenstein moest aanvallen. XVII L K. ging onmiddellijk in geforceerde marschen terug. Infanteristen werden op wagens vervoerd en medegenomen op de voertuigen van de artillerie, anderen liepen naast de cavaleristen, zich vasthoudend aan hals en manen van de paarden. Het ging er dan ook om of de terugtocht voor de Russen afgesneden zou kunnen worden. In het telefonisch gegeven bevel heette het o. m. „Verfolgung bis zum letzten Atemzuge. Qrosze Erfolge, wenn energisch draufgegangen wird. Vorwarts''. Met de voorste troepen bereikte Generaal von Mackensen midden in den nacht nog Pas- senheim Om half zes in den namiddag werd te Tannenberg hetalge- meene bevel voor de vervolging gegeven. Aangezien de Duitsche troepen bij het nauwer worden van den kring om de Russen elkander zouden gaan hinderen, moesten o. in. het I Res. K. en het XVII L K., welk laatste vermoed werd zich op dat oogetiblik nog in de omgeving van Wartenburg te bevinden, niet verder aan de vervolging deelnemen. Voorloopig zou I Res. K. nog vervolgen in de richting Ortels burg, echter den volgenden dag verzamelen ten Westen van Al- lenstein. XVII L. K. moest den 29sten tusschen Allenstein en Guttstadt worden samengetrokken. Zoo zouden dus XVII L. K. en een deel van I Res. K. den volgenden dag beschikbaar zijn om zoo noodig tegen Rennenkampf op te treden. Het algemeen bevel voor de vervolging werd evenwel nog niet aan I Res. K. en XVII L. K. verzonden, aangezien men eerst na dere berichten omtrent den toestand bij die korpsen wilde in wachten. Uit het bovenstaande blijkt, dat er een tegenspraak is tusschen het zeer nadrukkelijke telefonische bevel aan XVII L. K. en de opdracht in het algemeene bevel. Waarom XVII L. K. in den namiddag nog te Wartenburg vermoed werd, is ook niet opge helderd. Waarschijnlijk heeft men op grond van dit vermoeden van een vervolging door XVII L. K., van welk korps toch al zeer veel gevergd was, afgezien en gehoopt, dat de aanval op Hohens- stein en de vervolging van I Res. K. afdoende zou zijn voor de vernietiging van het Russische 13de L. K. Om 10 uur 's avonds kwam de berichtofficier, die door het opperbevel naar I Res. K. gezonden was, terug. Zijn mededee- lingen brachten een groote teleurstelling. Het moegestreden I Res. K. had zijn taak nog lang niet volbracht; het Russische 13 L. K. was nog niet verslagen en de weg voor den terugtocht naar Ortelsburg stond nog steeds open Het XVII L. K. toch zou 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 15