Njemenleger dreigend gevaar het hoofd te kunnen bieden, spoedde Ludendorff zich persoonlijk naar Hohenstein om maatregelen te treffen voor het gereedstellen van de daar beschikbare troepen tegenover Rennenkampf. In den nacht van 28/29 trokken het 13de en 15de Russische L.K. door de défilé's van Schwedrich en Waplitz terugze zou den hun terugtochtsweg afgesneden vinden. Hardnekkig vechtend trachtten de Russen door de Duitsche omsingeling heen te brekenechter tevergeefs. Ook den 30sten werd nog ernstig gevochten, waarbij vooral nabij Muschaken een krachtige poging tot doorbreking werd ge daan. In den voormiddag van dien dag werd de toestand nog even zeer spannend, toen het Russische 6 L. K. terugkeerde en door een aanval op Ortelsburg de ingesloten korpsen trachtte te ontzetten. Een gelijke poging geschiedde uit het Zuiden door het Russische 1 L. K., dat op Neidenburg aanrukte. De aanval op Ortelsburg werd afgeslagen en in wanorde werd 6 L. K. teruggedreven. De aanval op Neidenburg werd doorstaan en toen den volgenden morgen de Russen door ijlings daartoe samenge trokken troepen uit Soldau in de flank bedreigd werden, gingen ze terug op Mlawa. In den avond van den 30sten had het Narew-leger opgehouden te bestaan. 153000 Duitschers hadden met 716 stukken geschut op 191000 Russen met 612 stukken geschut een volkomen over winning behaald. In den Slag bij Tannenberg verloren de Russen 92000 gevan genen, waaronder de commandanten van 13 en 15 L.K. en 11 andere generaals, terwijl de verliezen aan dooden en gewonden op 50000 man geschat worden. 350 stukken geschut benevens groote hoeveelheden krijgsvoorraden vielen den Duitschers in handen. De Duitsche verliezen zouden bedragen hebben omstreeks 4000 dooden en 6000 gewonden. (Volgens v. Schafer.) Het Njemen-Leger. Gedurende de dagen, dat de slag bij Tannenberg woedde, was het Njemen-leger langzaam in Westelijke richting vooruit gegaan. Omtrent hetgeen zich in het Zuiden afspeelde was Generaal Ren nenkampf aanvankelijk geheel onwetend. In den nacht van 26/27 kwamen bij Generaal Shilinski de berichten over den ernstigen toestand bij het Narew-leger binnen, welke aanleiding gaven tot een aantal orders en tegenorders aan het Njemen-leger en ten slotte leidden tot het terugnemen van dit leger achter de Omet. Den 30sten werd ter elfder ure door cavalerie van Rennenkampf een stoot gedaan tot Wormditt en 715 Volgens Reichsarchiv, Der Weltkrieg 1914-1918, dl II; von Schafer raamt dit aantal op omstreeks 30.000 man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 17