Alleinstein, welke door de plaatselijke landstormtroepen en de 6de Landw. Brig, afgewezen werd. Aan Duitsche zijde was reeds gedurende den slag bij Tannen- berg het optreden tegen Rennenkampf onder de oogen gezien. Niet zoo tijdig als gewenscht werd, konden hiervoor troepen losge maakt worden. Eerst den 5den September kon de opmarsch van het 8ste leger tegen Rennenkampf beginnen, waarna den volgenden dag de slag ontbrandde. Een Tannenberg werd het nietRennenkampf trok snel terug vóór de door de Duitschers beoogde stoot op zijn verbindingen zich kon doen gelden. Met verlies van een derde van zijn sterkte trok het Njemenleger weder Rusland binnen. Beschouwingen. De welverdiende overwinning bij Tannenberg is een uitnemend geslaagde operatie op de binnenlijnen. Vóór den wereldoorlog betwijfelden verschillende militaire schrijvers of een operatie op de binnenlijnen nog wel kans van slagen zou hebben bij de massalegers van den tegenwoordigen tijd. Zij meenden, dat het verslaan van het eene deel van den tegenstander niet zou kunnen geschieden vóór het andere deel zou ingrijpen, aangezien een slag tusschen groote legers niet meer als weleer in één dag zou kunnen afloopen. Hindenburg en Ludendorff hebben de mogelijk heid op schitterende wijze aangetoond. Het heeft den Duitschers zonder twijfel niet aan geluk ontbro ken het opvangen van de Russische radiogrammen, welke hun inzicht verschaften in de Russische plannen, de traagheid van Rennenkampf, kwamen kun wél gelegen. Doch dit wist de leiding toch niet van te voren en niet in hoofdzaak daaraan had het Duitsche leger zijn succes te danken. De doelbewuste, krachtige leiding, het initiatief van den veldheer, zijn moed om de verant woording te dragen wat Generaal Von Prittwitz niet aandurfde, deed von Hindenburg—, de taaie volharding in de uitvoering van het vastgestelde plan, het inzetten van den laatsten man om zoo sterk mogelijk te zijn op het slagveld, de bekwaamheid en de volle toewijding van de onderaanvoerders en niet het minst het hooge moreel van den troep, die zich met geestdrift gaf aan de verdediging van het vaderland en zich daarvoor de zwaarste vermoeienissen en offers getroostte, zijn de factoren, waaraan in hoofdzaak het behalen van den beslissenden zege te danken was Met taaie vasthoudendheid bleven von Hindenburg en Luden dorff, ondanks plaatselijken tegenslag, streven naar de omsingeling van de Russen. Door niet opgehelderde oorzaak mislukte de eerste opzet daartoe onmiddellijk werden maatregelen getroffen om die fout te herstellen, waartoe het XVII L. K. zich geweldige inspan ning moest getroosten. Dit korps, dat na een marsch van 50 K M slag leverde met het Russische 6 L.K., werd daarna abusievelijk 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 18