school deze bij den Opperbevelhebber van de Legergroep „Noord- West", Generaal Shilinski. Zijn taak was het de samenwerking van de beide legers te regelen. Hij bepaalde er zich toe de voor stellen van de beide legercommandanten in beschouwing te nemen en deze af te wijzen of goed te keuren. Na Gumbinnen bleef Rennenkampf staaneerst den 23sten gaf generaal Shilinski bevel de voorwaartsche beweging te hervatten. Dienzelfden dag kreeg generaal Samsonoff bevel om met zijn leger meer naar het Westen aan te houden, waardoor de legers juist verder uiteengingen. In de daarop volgende dagen, toen bij Samsonoff de slag be gon, deed de leiding van de legergroep niets Eerst den 26sten, toen de opperbevelhebber van de Russi sche legers, Grootvorst Nicolai Nikolajewitsch, persoonlijk bij generaal Shilinski kwam om zich van den toestand op de hoogte te stellen, zag deze den ernst van den toestand in. En toen daarna in den nacht van 26/27 de berichten binnenkwamen om trent hetgeen zich bij Samsonoff's leger afspeelde, kreeg Ren nenkampf bevel om met de meeste kracht vooruit te gaan. Rennenkampf zelf verkeerde in de meening, dat een deel van het Duitsche 8ste leger zich gereed maakte om steunend op Koningsbergen te opereeren en was niet ongerust over het lot van Samsonoff. In de onderstelling, dat Samsonoff geen steun behoefde, werd hij nog versterkt door de hoogere leiding, die opdracht gaf het 2 L. K. naar Lyck terug te zenden om naar Warschau vervoerd te worden, waar een leger werd geconcentreerd voor het groote offensief tegen Posen en Berlijn Toch getuigt het van weinig initiatief, dat Rennenkampf niet alles in het werk stelde om met Samsonoff verbinding te krijgen en dat hij ten slotte, na ontvangen bevel daartoe, nog niet krach tig voorwaarts drong in Z. W. richting. Het ernstigst waren evenwel de tekortkomingen van Shilinski en zijn Staf; deze generaal werd dan ook, na gehouden onder zoek, van zijn bevel ontheven. Dat ten slotte de Russische draadlooze telegrammen niet ver- cijferd werden, is toe schrijven aan ernstige tekortkomingen in de organisatie van den verbindingsdienst en in de oefening van het verbindingspersoneel. De Wederzijdsche Strijdkrachten. In Oost-Pruisen. Het 8ste Leger. (Von Hindenburg) I. L K. (C Gen. der Inf von Francois). XX L. K. (C.Gen der Art. von Scholtz elk a 2 Div. a 2 Inf XVII L.L. (C.: Gen. der Cav. von Mackensen.) Brig, a 2 Reg. a 3 Bat, I Res. K. (CLuit. Gen. O. von Below.) 719

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 21