te krijgen, dan komt men tot ruimere mogelijkheden. Die 13 °/00 vertegenwoordigende grootste fouten, die gemaakt kunnen worden door afstandmeter en schutter. Dan zou, om enkele getallen te noemen, op afstanden van 1000, 1200, 1400 en 2000 M. gevuurd kunnen worden, tot de eigen troepen op respectievelijk 350, 300, 250 en 150 M. van de vijandelijke stelling gekomen zijn. Iedere geringe verhooging van de stelling vermindert natuurlijk dien afstand nog. Als de mitrailleurbediening goed geoefend is, als de infanterie dikwijls op het schietterrein gezien heeft hoe de mitrailleurs als het ware met hunne kogelbundels over eenmansschijven weten heen te scheren, zonder er een te raken, en dus vertrouwen krijgt in de kunde van de mitraillisten in dit opzicht, als zij op het gevechtsveld reeds vele malen de kogels over zich heen heeft hooren gaan, die haar den zoo gewenschten steun gaven, zonder gevaarlijk voor haar zelf te worden, dan zal iedere infanterist het gefluit ervan zeer welkom zijn en de zeer geringe kans, dat een enkele kogel uit een minder goed geperfectionneerde patroon in de eigen linie terecht komt, gaarne in den koop meenemen. Dus twee voorwaardengroote behendigheid van den vuurleider, schutter en waarnemer en groot vertrouwen bij de infanterie. Is echter de mitrailleurbediening niet voldoende bedreven en maakt zij één keer ongelukken, dan zal de vrees er voor lang inzitten. Het vuren tusschen eigen troepen door. Men kan vuren door gaten, die met opzet in de voorste linie zijn gelaten, öf door die, welke toevallig zijn ontstaan. Ook hier weer verschil van meeningde een acht het vuren door de gaten het eenige middel, dat overblijft, omdat hij èn meegaan met de eerste linie, èn vuren over de eigen troepen niet mogelijk achtde ander acht juist dit eene onmogelijkheid en beveelt daarom een der andere methodes aan. Het wil mij voorkomen, dat het openlaten van gaten in de linie niet is aan te bevelen, om de volgende redenen le. die gaten, hoe goed men ze in het begin ook zal laten bestaan, zullen langzamerhand kleiner worden of geheel verdwijnen zij zullen veelal een aantrekkingspunt worden voor troepen, die behoefte aan uitbreiding hebbenhet mitrailleurvuur wordt daardoor ontijdig gedoofd 2. hoe nader de linie den vijand komt, des te kleiner wordt het front, dat bevuurd kan worden, dus de steun minder in oogenblikken, dat hij juist grooter moest worden 3e. de vijand zal juist achter die gaten mitrailleurs vermoeden en door artillerievuur ons vuur bemoeilijken 4e. men legt het mitrailleurvuur reeds vast, vóór men eigenlijk weet, waar het van het meeste nut zal zijn; dit toch blijkt 726

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 28