eerst later, als de infanterie nu eens steun hier, dan daar vraagt; de mogelijkheid is groot, dat die wapens die punten juist niet kunnen bevuren, omdat zij door de eigen troepen gehinderd worden 5e. de vuurstrooken zullen niet altijd oordeelkundig kunnen worden gekozen, daar men het voorterrein nog niet kent; 6e. de uitgebreidheid van het bataljon moet grooter worden genomen, wat bij het binnendringen weer tot groote na- deelen aanleiding geeft, óf de troepen moeten meer in de diepte worden opgesteld, wat op dat oogenblik weer tot opeenhooping zou leiden; uitbreidingen en de gaten weer vullen op het laatste moment is toch niet mogelijk (flank bewegingen). Dit zijn in hoofdzaak de bezwaren, die tegen deze wijze van steunen worden aangevoerd (zie Wetenschappelijk Jaarbericht V. B. K. 1926 bldz. 55). Ik beveel deze oplossing dan ook geenszins aan, tenzij zij in enkele gevallen de eenige mogelijke blijkt te zijn. Maar dan moeten de grenzen van die gaten ook duidelijke terreinafschei dingen zijn, b. v. in 's vijands richting Ioopende wegen en paden, riviertjes, boomenrijen en dergelijke, die men niet onwillekeurig overschrijdt Toevallig ontstane gaten kunnen wel gebezigd worden, doch daarop zal niet zijn te rekenen. De sectie, die kans ziet, haar vuur daar doorheen te leggen, zal voordeel kunnen behalen, doch moet terdege uitkijken, hoe lang dat gat blijft bestaan. Wordt haar vuur onmogelijk, dan moet zij weer eene andere gele genheid zoeken om te kunnen steunen. Er zit dus geen systeem in men loopt gevaar, dat de mitrailleurafdeelingen lang moeten zoeken, voor zij weer eens helpen kunnen. Het blijft incidenteel, en we mogen daar geen vastgestelde methode van maken. De infanterie weet niet, waar zij de haar toegevoegde mitrailleurs kan vinden; de verbinding is onzeker; het geheele optreden wordt aarzelend. Voordeelen van het schieten door gaten zijn echter le. de stelling kan langen tijd behouden blijven; 2e. de munitie- en wateraanvulling zijn beter te regelen dan bij zich steeds verplaatsende afdeelingen 3e. de opstelling kan laag bij den grond genomen worden en loopt dus minder gevaar, ontdekt te worden. Waar dus aan alle beschouwde wijzen van optreden groote na- deelen kleven en het dus kan voorkomen, dat geen een van deze toe te passen is, dan blijft er niets anders over dan de vroeger reeds genoemde methode, n.l. volgen in of zeer kort achter de voorste lijn. Laat ik dadelijk op den voorgrond stellen: dit moet men doen, wanneer geen andere, betere, schoon dan niet ideale 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 29