3. IETS OVER ZWARE MITRAILLEURS. door O. G. VAN MOURIK. Kapitein der Artillerie. vervolg zie I. M. T. nos 6 en 7). Zware Mitrailleurs in de verdediging. Bij de verdediging geeft het optreden van zw. mitrs veel minder moeilijkheden. Hoe is dit te verklaren? Elk gevecht wordt gevoerd door vuur en beweging] vuur om de beweging voor te bereiden, en het moreel van den tegenstander te schokken, beweging om bij den vijand te komen, dien men in het handgemeen wil vernietigen. De zw. mitrs, als meest machtig infanteriewapen tegen levende doelen, zijn bij uitstek geschikt om de beweging voor te bereiden. Nu zien we bij aanval en verdediging een geheel andere verhouding tusschen de factoren vuur en beweging. Bij den aanval gaan beide factoren van het begin tot het einde hand aan hand. Bij de verdediging is het geheel anders. Waarom verdedigt men? Omdat men den aanval niet aandurft! 1) Men tracht door de materieele voordeelen, die het terrein biedt, het vijandelijk overwicht te niet te doen, om ten slotte op een nader te bepalen tijdstip, tot den tegenaanval over te gaan. Men kan nu het goedkoopst (aan menschenlevens) en het eenvoudigst het vijandelijk overwicht neutraliseeren door vuur. Men zet zich hiertoe vast in het terrein, stelt de vuurwapenen zoodanig op dat een maximum uitwerking kan worden verkregen, men organiseert de verdediging door vuur, en legt dit vast in een vuurplan Het vuurplan is dus een onderdeel van het algemeen verdedigingsplan, n. 1. de verdediging door vuur, die tot in details wordt voorbe reid. Wanneer komt nu de factor beweging? Wanneer men den vijand door vuur niet buiten de hoofdweer- standsstrook kan houden, dient men hem er uit te werpen, m a. w. op een gegeven moment treedt de factor beweging in werking. Zoo lang men door vuur den vijand buiten de hoofdweerstands- 1) Wij bespreken hierbij de beslissende gevechten. 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32