graaft zich in, men organiseert het vuur, regelt de samenwerking tusschen de wapens, kortom tracht eigen vuuruitwerking tot een maximum op te voeren, die van den vijand te verminderen, tracht de vijandelijke verliezen zoo hoog mogelijk te doen zijn en eigen verliezen tot een minimum te beperken. Vrijwel alle materieele voordeelen geeft men prijs, indien men de opstellingen verlaat en tot een tegenstoot overgaat. Hoe eerder men dit doet, des te grooter zijn de nadeelen. Men moet niet eerder tot den tegenstoot overgaan, alvorens men redelijke kans op succes heeft Wij vinden het bataljon de een heid voor den tegenstoot bij uitnemendheid. De aanval kan, mits voorbereid, behoorlijk gesteund worden door zw. mitrs. en artillerie Kleinere eenheden zouden wij als regel alleen op bevel van den hoogeren commandant een tegenstoot willen laten uitvoeren. Stel b. v. overdreven gesteld voor, dat alle reserve-brigades der secties, in le linie op eigen initiatief, gelijktijdig tot den tegenstoot overgaan. Men zou een soort ontmoetingsgevecht krijgen, tusschen een partij in breedte en diepte voor den aan val geëchelonneerd, gesteund door een maximum aan hulpwapens, en een zeer ijle ondiepe linie, die zich hiertegen opwerpt. Hoe de uitslag van dit gevecht zal zijn, is niet moeilijk te zeggen. Hetzelfde geldt voor volgende kleine reserve afdeelingen, of indien de tegenstoot wordt beperkt, voor een deel van het vak. Boven dien zou door een te veel aan initiatief, en tegenstcoten op ruimen schaal door de kleinste eenheden, de verdediging van de H. W. S. worden ontwricht. In wezen beperkt de Ned. G.V.H. de nadeelen tot een minimum. A. Het gebruik van de zw. mitrs. vóórdat de vijand de H. W. S. is binnengedrongen. Voordat men de wapens tegen een vijand kan inzetten, dient men een begrip te hebben hoe deze optreedt. Schematisch voor gesteld gaat de aanvaller als volgt te werk 732 I. Eerste gevechtsëchelon van den aanvaller z. g. gevechts aanraking verkregen hebbend. II. id. na inleiding van het gevecht. III. Gereedgestelde aanvalstroe- pen belast met de doorvoe ring v/h gevecht. fi> Fig. 8. oov Yoo~-^oiU.rc

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 34