6e Landw. Brig, en 3de Res. Divisie tusschen Thorn en Posen; 70ste Landw. Brig, bij Goszlershausen; XVII L. K. Zuid van Deutsch-Eylau; l) XX L. K. bij Allenstein; 1 Res. K. bij Nordenburg; 1 L. K. bij Gumbinnen; lste Cav. Divisie Nd. van Gumbinnen; 2de Landw. Brig, bij Tilsit. Het Russische Plan. (Schets 1). De Russische legergroep „Noord-West", bestaande uit het lste en 2de Leger, onder de bevelen van Generaal Shilinski, zou Oost- Pruisen binnenvallen. Het lste Leger onder Generaal Rennenkampf zou bestaan uit 3, 4 en 20 L. K., een Brigade Tirailleurs en 5 Cav. Divisiën; het 2de Leger onder Generaal Samsonoff zou, gedekt door 3 Cav. Divisiën en het 23 L. K. te Grodno en Novo-Georgiewsk, concentreeren achter de Narew en o.m. bestaan uit 2, 6, 13 en 13 L. K. (Het 9de Leger, niet behoorende tot de groep Shilinski, zou later van Warschau uit in Westelijke richting opereeren). Generaal Shilinski onderstelde het Duitsche leger geconcentreerd in de nabijheid van de Meren; hij wilde tegelijkertijd uit het Noor den en Zuiden aanvallen, om het Duitsche leger zoowel van Koningsbergen als van den Weichsel af te snijden. Het 2de Leger (Samsonoff) zou opmarcheeren naar de lijn Lötzen-Allenstein. (Een coup-de-main van het XVII L. K. tegen Mlawa deed besluiten het lste L. K. 9de Leger als flankdekking van Warschau naar Mlawa te zenden. Het lste Leger had opdracht om den 17den Augustus in den voormiddag de Duitsche grens te overschrijden met als eerste object de Angerapp). 2) Plan Generaal von Prittwïtz. Het lag in de bedoeling van Generaal von Prittwitz om, profitee- rende van de ligging der Masurische Meren, te opereeren op de binnenlijnen en dus den strategisch gescheiden tegenstander bij gedeelten te verslaan. (Dat de Duitschers in Oost-Pruisen tegenover een uit het Oosten en het Zuiden oprukkende overmacht zouden komen te staan, was reeds lang voorzien. Onder Graaf von Schlieffen en zijn opvolger von Moltke was meermalen nagegaan, hoe tegen de Russen geopereerd zou moeten worden. Als eenig mogelijke oplossing wees zich telkens weer uit de Russische legers een voor een aan te grijpen en te verslaan. Het gebied van de Masurische Meren met 701 Ter onderscheiding worden in het vervolg de Duitsche legerkorpsen met Romeinsche, de Russische met Arabische cijfers aangeduid. XVII L. K. is het Duitsche XVlIde Leg. Korps, 23 L. K. is het Russische 23ste Leg. Korps. 2) Zie schets 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 3