4. SCHIETEN OVER EIGEN TROEPEN DOOR DE ARTILLERIE. door E. T. Koppen. Kapitein der artillerie. Waar ik in mijn vorig artikel, voorkomende in de Juni-af- levering, reeds uitvoerig mijn bezwaren uiteenzette, tegen het m.L te groote optimisme sprekende uit het artikel van den majoor Van Goor, wil ik nu naar aanleiding van het in het Juli-nummer geplaatste artikel over dit onderwerp, met eenige korte opmer kingen volstaan. Met instemming mocht ik kennis nemen van 'schrijvers mede- deeling, dat zijn bezwaren niet gericht waren tegen de eerste alinea van punt 18 G V. Mob. A., doch alleen tegen het tweede lid. Dit was mij uit de geleverde beschouwingen niet duidelijk: geworden. Doch ook de bezwaren tegen het 2e lid kan ik niet deelen. S. zegt, dat hier een imperatief voorschrift wordt ge geven voor een bepaald geval. Ik ben het hiermede niet eens - het woordje ongeveer op zich zelf t. a. v. een imperatief voor schrift is eenigszins als paradox aan te merken Maar het is mij, niet duidelijk hoe een imperatief voorschrift verwarring kan stichten. Uit lid (2) is niet te lezen, dat men altijd het vuren moet ver leggen of staken op 300 m, doch alleen, dat men dat moet doem in dat ééne bepaalde geval. Voor alle andere gevallen geldt de- eerste alinea, met hare algemeenheid. Ik ben geen voorstander van te veel reglementeeren, het bindt de handen en het eigen initiatief wordt er vaak ernstig door geschaad. Maar in dergelijke lastige gevallen als hier, waar een enkele kleine vergissing de meest noodlottige gevolgen met zich. kan slepen, is het wel degelijk noodig om iets bepaalds voor te schrijven. En dan had ik zoo gaarne in het artikel van den majoor Van- Goor, die zich zoo energiek verzet tegen die 3(0 m, een opgave gevonden, waarin precies staat aangegeven hoe groot die afstand dan wél moet zijn. Dat zoo'n opgave niet is gegeven, ligt voor mij vanzelfsprekend aan het feit, dat het niet mogelijk is er een samen te stellen. Men kan nu eenmaal niet van te voren zeggen wat er zal gebeuren. Allerlei niet te voorziene omstandigheden zullen zich voordoen en elk voor zich zal een andere oplossing vereischen. 74 i

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 43