een nieuw systeem af te teekenen. Napoleon tracht zooveel moge lijk van het land te leven, waardoor hij zijn verbindingen niet angstvallig behoeft te bewaken en in staat is met groote snelheid en verrassend op te treden. Vertoeft hij ergens zoo lang, dat het land uitgeput zou raken, dan roept hij de inmiddels opgerichte magazijnen te hulp. Dus: het begin van de combinatie magazijns- verpleging met landverpleging, het beginsel, dat ook heden nog wordt toegepast. Waar dit stelsel faalde, moet dit worden toe geschreven aan den slecht werkenden aanvoer en het niet voor hun taak berekende verplegingspersoneel. Bij de volgende veldtochten van Napoleon zal men dan ook zien, dat hij de voorbereidingen voor den aanvoer van verplegingsbehoeften niet langer verwaar loost, maar de beschikking over een geregeld treinwezen tracht te verkrijgen. Dat dit maar niet zoo dadelijk gelukt, moge blijken uit den veldtocht van 1805. De. veldtocht van Napoleon in 1805 tegen Oostenrijk. (Zie schets 2) In 1805 was Napoleon oorspronkelijk van plan een inval te doen in Engeland, waartoe hij het grootste gedeelte van het Fransche leger langs de kust van het Kanaal en in Holland geconcentreerd had. Toen hij echter kennis kreeg van het tot stand komen der 3de coalitie, zag hij van dit plan af en besloot de Oostenrijkers aan te grijpen, voordat deze zich met de Russen hadden kunnen vereenigen. Schets 2. Den 23sten Augustus kregen de 5 Korpsen van het Kustleger opdracht op te rukken naar den Rijn en zich op te stellen in de strook tusschen Mainz en Straatsburg. Bernadotte, die zich met 752 *&Jfr ut* Ratsen,. IXi VJI lv

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 54