hoeften te voorzien. De Generaal Marnront heeft de oidei gekiegen 4 rantsoenen brood en 4 rantsoenen beschuit mede te voeren. Hij kan verder slechts op die bronnen rekenen, die hij zichzelf verschaft. Zoo geschiedt het bij alle Korpsen van het Groote Legei. De Generaal Marmont kent beter dan wie ook de oorlogvoering van den Keizer." Het doel was immers, de Oostenrijkers te verslaan vóór hun vereeniging met de Russen tot stand was gekomen en voor dit doel moest alles wijken! Den 20sten October werd Ulrn door de Oostenrijkers ontruimd. Deze gebeurtenis kwam juist op tijd, daar het gebrek aan levens- middelen nijpend begon te worden. Napoleon verklaarde latei zelf, dat hij slechts door het samentreffen van uiterst gunstige omstan digheden dezen veldtocht tot een goed einde had kunnen brengen, maar dat de geringste tegenslag door het ontbreken van verple- gingstreinen tot de ernstigste gevolgen had kunnen leiden. Hij achtte daifook bij het voortzetten van zijn offensief betere voorbereidingen ten behoeve van de verpleging noodig. De afstand tot den oorspron- kelijken basis werd nu te groot. Daarbij kwam nog, dat de winter in aantocht en het toekomstige operatiegebied door den vijand doortrokken was, zoodat het wel niet veel meer zou opleveren. Daarom werd een nieuwe verplegingsbasis opgericht, waarvan de te München en Augsburg buitgemaakte magazijnen den grondslag vormden. De voertuigen van de Compagnie Breidt waren nu aan gekomen zoodat voor een geregelden aanvoer naar het leger kon worden gezorgd, temeer, daar ook over den Donau als aanvoerweg kon worden beschikt. Reeds van den 7den October af had Napoleon, het nut van dezen waterweg inziende, beslag laten leggen op alle beschikbare voertuigen. Na het overschrijden van de Inn werd ook nog in de vesting Braunau een groot magazijn ingericht, hetgeen later naar Linz vooruitgeschoven werd. Toch werd ook op dezen tocht naar Weenen in de eerste plaats van het land geleefd. De aanvoer van achteren diende slechts als aanvulling, wanneer gebrek intrad. Uit dezen veldtocht was duidelijk gebleken, dat het vormen van den trein niet kan worden overgelaten aan een aannemer. Aan nemers trachten steeds tegen zoo gering mogelijke prestaties zoo groot mogelijke winsten te maken. Het gehalte van het geleverde zal als regel dan ook slechts aan de minimum eischen voldoen. En, als het vereischte niet tijdig bijeen is, kan men een geldboete op leggen, maar daarmede is nog niet in het ontbrekende voorzien. Deze methode geeft ons dus niet de in deze omstandigheden nood zakelijke zekerheid. Ook gehuurde of gerequireerde voertuigen, bestuurd door ge huurde burgers geven als regel geen betrouwbaar treinwezen. En voor een geregelde verpleging is een goed georganiseerd, op mili tairen voet geschoeid treinwezen onmisbaar. 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 57