Tot dusver had Napoleon dus steeds grootendeels geleefd van hetgeen het oorlogsterrein opleverde en aan den aanvoer en de achterwaartsche verbindingen weinig aandacht geschonken. Hij trachtte dit systeem aanvankelijk ook door te voeren in het aan plaatselijke hulpbronnen arme Oostelijk Europa. Doch reeds in de streken ten Oosten van Berlijn werd ondervonden, dat verder vooruitrukken zonder aanvoer van achteren volstrekt onmogelijk was. Aanvoer uit Frankrijk was wegens den grooten afstand uit gesloten, terwijl de zeeweg door de Engelschen geblokkeerd was. Gelukkig hadden de Pruisen verzuimd de groote voorraden des- vestingen Stettin en Küstrin te vernietigen! Na de inname dezes- vestingen werden de daarin aangetroffen levensmiddelen langs de Warthe naar Posen gevoerd. Toen de Keizer in Posen hoorde, dat de Russen ten Oosten van den Weichsei slechts langzaam naderden, besloot hij naar de lijn Warschau Thorn op te rukken. De in de veroverde vesting Glogau aangetroffen voorraden werden naar Warschau gezonden. Om gedurende den opmarsch naar Warschau de verpleging te ver zekeren, werden langs de daarheen voerende wegen magazijnen vooruitgeschoven. Napoleon gaat dus nu heel anders te werk dan hij tot dusver gewoon was. 'Aan den Weichsei viel geen beslissing, daar de Russen zon der het tot een gevecht te laten komen op Pultusk terugtrokken. Daar de Pruisen voldoende voorraden hadden achtergelaten, waren deze ook nog voor de operatiën ten O. van den Weichsei' toereikend geweest, als de Franschen maar over voldoende voer tuigen beschikt hadden. Gedurende deze krijgsverrichtingen bleek echter het treinwezen "in de verste verte niet in de behoeften te kunnen voorzien, temeer daar de wegen in die streek niet verhard waren en de voertuigen daardoor slechts langzaam vooruitkwamen. De verpleging liet nu alles te wenschen over. Zoo kreeg o. a. het Korps Davout in 8 dagen geen brood. De Russen hadden in tegen stelling met de Pruisen geen voorraden achtergelaten, maar daaren tegen alles grondig vernield, zoodat het land zoo goed als niets meer opleverde. De Franschen moesten het leven trachten te houden op enkele aardappelen, die ze zichzelf op het veld bijeen zochten. Onder deze omstandigheden bleef Napoleon niets anders over, dan de operatiën voorloopig uit te stellen, hoewel de beslissing nog niet gevallen was. Op 1 Januari werden dan ook in de omgeving van Warschau kwartieren betrokken. Het onderschatten der verple- gingsmoeilijkheden had Napoleon gedwongen zijn operatieplan voorloopig op te geven! En ook dit bracht den Keizer nog geen uitkomst. Ja, in de kwar tieren om Warschau werd zelfs nog meer honger geleden dan tevo ren. De stroodaken moesten van de huizen getrokken worden om de paarden te voederen! Pogingen om graan aan te voeren uit Galicië faalden, omdat Oostenrijk zijn grenzen sloot. Het gevolg 757

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 59