7. ORIENTEEREN. door C. C. d. V. In zijn voordracht „De Reserve-officieren van het Nederlandsche Le^er" zegt de Majoor van den Generalen Staf Jhr.J.Th. Altmg von Geusau o. m „In het algemeen willen onze reglementen te veel geven" en „Laten wij eerlijk erkennen, dat het lezen van de meeste(n) van onze reglementen een straf is en dat men werkelijk zich de grootste herseninspanning moet getroosten, om er het ware van te snappen, Maken wij dus onze regle menten de helft dunner In het debat zegt de Kapitein van den Generalen Staf D. van Voorst Evekink opdat het doel niet worde v0°rbl^ gestreefd, hetgeen bijv. het geval zou wezen, wanneer de inhoud zoo omvangrijk, of de methoden zoo ingewikkeld werden dat ■de reserveofficier na afloop van den cursus of na verblij in werkelijken dienst bij den troep, naar huis gaat met de gedachte Ik leer het nooit". Neen M. d. V. onze reglementen en methoden moeten zoo zijn, dat de gemiddelde reserveofficier met vertrouwen naar zijn haardstede teruggaat, dat hij zegt „Ik ben er achter en zich ten volle in staat voelt, om als het noodig is zijn oorlogs- taak te vervullen.,, "(zie blz. 40 en 48 v. d. Ie Aflevering van het Orgaan der Ver. ter beoef. v.d. Krijgswetenschap 1928— 1929). Wat hierboven geciteerd is over de Nederlandsche reglementen en de Nederlandsche reserveofficieren geldt m. m. ook voor onze reglementen en ons lagere kader. Hoezeer het echter gewenscht is, om alles weg te laten, wat niet beslist noodzakelijk is, zeer zeker mag niets in de voorschriften opgenomen worden, wat foutief en onjuist is. In het onderstaande hoop ik aan te toonen, dat wat onze voorschriften bevatten omtrent „orienteeren" voor een groot deel onjuist is en dat het overschietende deel gerust gemist kan worden. Speciaal heb ik het oog op wat het A. T. V. in bijlage VI zegt omtrent het orienteeren met behulp van de zon. Hetzelfde staat in het vroegere Velddienstvoorschrift en komt ook voor in het onlangs vervallen Handboek voor de Vestingartillerie Hoofdstuk 1-V. Ik heb eens nagegaan, wat er in de vroegere voorschriften staat over dit onderwerp en ben tot de ontdekking gekomen, dat er nog al eens verandering is aangebracht. In het Handboek voor de Vestingartillerie uitgave 1902 staat niets over het opko- 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 62