765 8. BOEKAANKONDIGING. Mededeelingen der Regeering omtrent enkele onderwerpen van algemeen belang (Mei 1929). Hoewel mag worden aangenomen dai de periodieke verschijning van deze mededeelingen algemeen bekend is, heeft het in dit geval wellicht nut de aandacht op de laatstelijk verschenen mededeelingen te vestigen en wel omdat ze onderwerpen behandelen, welke voor de lezers van het I.M.T. als van zeer groot belang mogen worden geacht. De mededeelingen bevatten le. Overzicht van den inwendigen politieken toestand April 1928—Mei 1929. 2e. Nederiandsch-Indië en de Volkenbond. 3e. Muntzuivering. 4e. Het hooger onderwijs in Nederlandsch-Indië. 5e. De ontwikkeling van de Indische luchtvaart. Het onder 1 genoemde overzicht bespreekt de communistische beweging, de nationalistische actie, de vereenigingen op godsdienstigen grondslag, de jeugbeweging, de vakactie en bestrijding van de revolutionaire propaganda. Men verwachte van deze mededeelingen niet, dat zij een volledig beeld geven b.v. van het doel van de verschillende vereenigingen, zij geven slechts een overzicht om het zoo uit te drukken van de voornaamste gebeurtenissen en veranderingen in den loop van het beschouwde tijdvak. In het overzicht Nederlandsch-Indië en de Volkenbond wordt aangegeven het belang dat de internationale organisaties en instellingen hebben voor lndië en op welke wijze lndië deelneemt aan het internationale werk; de economische, sociale en humanitaire belangen worden besproken; de organi satie van de volkengemeenschap en de bemoeienis van Genève met de groote Indische belangen worden kort beschouwd. In het hoofdstuk „De ontwikkeling van de Indische luchtvaart" passeeren achtereenvolgens, de voorgeschiedenis, de overeenkomst met de K.N.l.L.M. en het begin van het luchtverkeer de revue. 9. ORGAAN N. I. O. V. JUNI- EN JULI-NUMMER. Het Juninumnier opent met een lezenswaardige beschouwing „Curapao en ontwapeningwaarin een niet genoemd schrijver de staatkundige positie van Curasao met alle voordeden en gevaren daaraan verbonden bespreekt en vervolgens aandacht vraagt voor het economisch belang van Curasao, om ten slotte te concludeeren dat beperkingen van bewapening, zooals men zulks wenscht in de Europeesche landen, volstrekt niet van toepassing zijn op kolo niale gebieden. Schrijver zegt niet te willen vervallen in beschouwingen, wel ke moeilijkheden van internationalen aard zouden hebben kunnen voortvloeien uit het gebeurde op Curagao, doch het zal geen betoog behoeven dat ook dit een punt is, dat wel mag worden overwogen, wanneer men zich er voor zet te bepalen welk aandeel van de landsinkomsten moet en mag worden besteed voor de weermacht. We herhalen het kort gehouden artikel is ken nisneming overwaard. Voorts geeft het nummer een verslag van het 15-jarig bestaan van de luchtvaartaf deeling. Waar het hier gaat om een verslag van een opgewekt

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 67