777 tie-colonne is zonder twijfel de kleinste vechteenheid der verbonden wapens geworden, aldus naar oude begrippen een kleine divisie." Schr. komt dan tot de volgende organisatie voor de divisie-artillerie: Bij het 1ste art. regt. worden de bij de 3 afdeelingen ingedeelde lichte veld-houwitser-batterijen in een nieuwe 4de afd. ondergebracht en bij het 2de reg ingedeeld; zoodat de 3 afdn. van het 1ste regiment elk slechts bestaan uit 2 batterijen veld. Het 2de regt. echter uit 2 lichte veld- houw.-afdn., 1 afd. 10 c. M. en 1 afd. zware veld-houw., elk van 3 batterijen. t De 3 afdn. van het 1ste regt. worden dan tactisch onder de bevelen gesteld van de commandanten der inf. regtn. als Nahkampfartillerie" De afd. comdtn. treden dan op als art. comdt. bij de regt. inf., terwijl hem, om den regts. comdt. te ontlasten, ook de regeling van het inzetten en het vuren van de middelbare en lichte mijnenwerpers en van het inf. geschut kan worden opgedragen. We bevelen het artikel gaarne ter lezing aan. Techniek. Mil. Wochenblatt. No. 41. Mei 1929. „Luft/ahrtrundschau." Hierin von den we het laatste nieuws op luchtvaartgebied (zoowel civiel als militair) uit Duitschland, Engeland, Frankrijk en Amerika. Opvallend is dat in Fr. in het afgeloopen jaar het eenpersoons 'militaire) vliegtuig sterk op den achtergrond is gekomen en dat de belangstelling zich tot andere vliegtuigtypen heeft ge keerd, vnl. tot het met groote gevechtskracht uitgeruste toestel voor dag bombardement., zooals dat zich in Engeland al eerder ontwikkelde. Mil. Wochenblatt. No. 45. Juni 1929. Onder het hoofd als bovenge noemd wordt een aanhaling gedaan uit „die Lufwacht", waarin met veront waardiging uiting werd gegeven aan het besnoeien van de D. begrooting voor de luchtvaart van 68 mil. op 26,5 mil. Verder bijzonderheden op lucht vaartgebied (vooral wat betreft de lange afstandvluchten) uit Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië en Amerika, waar volgens persberichten op 15 Mei groote luchtmanoeuvres zouden plaats hebben van een duur van meerdere weken. Heerestechnik. No. 4 April 1929. Uber die Treffahlgkeit der Geschutze und Minenwerfer" Luit. generaal b. d. von Botzheim. ,,Het is een opvallend verschijnsel, dat in 't algemeen bij de beoordeeling van het vermogen van geschut en mijnenwerpers met den invloed van de trefkans slechts zelden rekening wordt gehouden", „Ook in de militaire litera tuur vindt men daaromtrent in de als regel in tabelvorm verschijnende be langrijkste gegevens van geschut enz. niets vermeld, terwijl ook in de hand boeken of leerboeken der tactiek of in de algemeene gevechtsvoorschriften die gegevens meestal geheel ontbreken". Schr. wijdt verder zijne beschouwingen aan dit vraagstuk omdat de kwestie der trefkans toch van zeer groote beteekenis is bij de beoordeeling van de vraag in hoeverre de verschillende geschut-soor ten in staat zijn op de grootere afstanden tegen kleinere doelen de hun gege ven opdrachten met de daarvoor beschikbare hoeveelheid munitie uit te voe ren en of later de eigen inf. niet in bepaalde gevallen door de binnen de normale spreiding te kort vallende schoten gehinderd wordt. Mechaniseering. Mil. Wochenblatt. No. 43. Mei 1929. Der englische Heereshaushalt 1929/30". Naast een overzicht van de totaaluitgaven voor leger, marine en luchtstrijd krachten voor de jaren 1913/14,1928/29 en 1929/30 vinden we in dit artikel gegevens betreffende de voortgaande mechaniseering in het Eng. leger bij de f inf. (mitr. cieën der bataljons), de cav. en de art. In hetzelfde nummer een artikelKleine Tanks", van Ir. W. Brandt. Schr. wil den naam kleintankinvoeren voor een bijzonder soort tank die zich van de andere in de eerste plaats onderscheidt doordat voor de con structie economische kwesties beslissend zijn." Slechts bij grootste doelma tigheid en bij aanwenden van in den handel gangbare motoren is massa productie in oorlogstijd mogelijkmilitaire onvolkomenheden moeten daarbij

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 79