's Avonds 11 uur op den 23sten meldde von Hindenburg aan het Groote Hoofdkwartier: „Vereinigung der Armee zum 26.8 beim XX A. K. zum umfassenden Angriff geplant". In de gevechten bij Lahna en Orlau op den 23sten en 24sten Augustus bleek het XX L. K. berekend voor zijn taak. De druk was intusschen wel zwaar, zoodat de linkervleugel moest terug genomen worden. Den 24sten ging het korps terug op de lijn Gilgenburg-Mühlen (schets 2), terwijl de 3de Res. Divisie aan getrokken werd achter den linkervleugel in de omgeving van Osterode. Uit een den 24sten opgevangen Russisch radiogram en andere binnengekomen berichten bleek, dat het Narew-leger links achter waarts geëchelonneerd in ongeveer N. W. richting zou oprukken. (Zie schets 2). Het 6 L. K. had als marschdoel Bischofsburg, het 13 L. K. Allenstein, welke plaatsen de korpsen den 26sten zouden kunnen bereiken. Links van deze korpsen volgden het 15 en 23 L. K. en een groot deel van 1 L. K., welk laatste zou oprukken over Mlawa en Soldau. Het gevaar van het Njemen-leger bleek niet zoo ernstig te zijn- Slechts heel aarzelend kwam het vooruit. Uit het marschdoel van 6 L. K. bleek, dat het zich op geruimen afstand van 13 L. K. zou verwijderen, blijkbaar om verbinding met het leger van Rennenkampf op te nemen. Zoo ontstond een goede kans het eerstgenoemde korps afzonderlijk te verslaan. In den avond van den 24sten gingen bevelen uit naar I Res. K., XVII L. K. en 6de Landw. Brig, met opdracht om naar het Zuiden in de richting van Ortelsburg te marcheeren en den vijand aan te grijpen waar men hem ontmoeten zou. Het plan begon al vasteren vorm te krijgen. De Zuidgroep (ver sterkt I L. K) moest het leger van Samsonoff in de linkerflank vallen, terwijl I Res. R. en XVII L. K. naar het Zuiden rukkend 6 L. K. zouden terugslaan, om daarna de rechterflank van de Russische massa aan te grijpen. De groote strategische omvatting van het Narew-leger scheen dus mogelijk te worden. Om dit te kunnen bereiken was echter noodig, dat het XX L. K. zich in zijn stellingen zou kunnen hand haven, dat de afmarsch en het inzwenken naar het Zuiden van I Res. K. en XVII L. K. ondanks Rennenkampf gelukken zou en dat het 6de Russische L. K. werkelijk verslagen zou worden. Voor het geheel omvatten van den Russischen linkervleugel zou echter geen tijd meer beschikbaar zijn, daar het uitladen van I L. K. te Deutsch-Eylau tot den 25sten duren zou en dit korps daarna niet meer voldoende naar het Zuiden zou kunnen uitgeschoven worden. Daarom zou I L. K. den Russischen linkervleugel (1 L. K.) over Soldau in de richting Mlawa terugwerpen, om daarna aan- 705

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 7