778 in den koop worden genomen". Schr. geeft zijn gedachten weer omtrent nrichting en bewapening. Mil Wochenblatt No. 44. Mei 1929. „Amerikanische Versuche mit den neiien leichten Kampfwagen". Het artikel geeft een overzicht van de gehouden proeven met den nieuwen lichten tank TIEI (zie ook I.M.T. blz. 690). Strategie. Mil. Wochenblatt. No. 39 April 1929. „Die Staat-eine Festung. Einftusz des wachsendes Kampfraunies auf die K&mpfform der Zukunft utid die mui- tar-politische Lage in Europa". Fritz. Een artikel dat weliswaar vnl. Duitsche omstandigheden in beschouwing neemt, doch dat het lezen overwaard is. Schr. zegt o.a.„het voortschrijden der techniek eischt grootere strijdruimte. Deze grootere ruimte eischt weer grootere massa's aan menschen en aan materieel. Deze massa's van menschen en materieel betrekken het geheele volk met zijn geheele volkshuishouden inden strijd. Beschouwt men van uit dezen gezichtshoek den strijd vorm der toekomst en de militair-politieke toestand in Europa, dan komt men tot eigenaardige resulta ten." Besproken wordt waarom het slagveld zich vergroot heeft in diepte en breed te en door het luchtwapen eigenlijk het geheele land overdekt. Schr. concludeert daaruit dat de groote slag van de toekomst aan de grens van het land wordt uitgevochten en geeft als zijn meening, dat een leger in de toekomst voor de verdediging van een land slechts een waarborg kan zijn als: 1. over een samenhangend verdedigbaar grensfront wordt beschikt; 2. wanneer het dek kingsleger met het noodige materieel reeds in vredestijd aan de grens staat; 3. wanneer het dekkingsleger zóó groot is, dat het in staat js, genoemd grens front tot den opmarsch van het geheele volk, te verdedigen. Nadat in„De militair-politieke toestand in Europa" beschouwingen zijn geo-even omtrent Rusland, Engeland, Italië en Frankrijk, komt schr. tot de conclusie dat „de Vereenigde Staten van Midden-Europa" moeten komen of de afzonderlijke staten van Midden Europa zullen door sterkere vernietigd ot onderworpen worden. Journal of the Royal United Service Institution, Februari-nummer 1929. Naval bases and sea-power", kapitein ter zee C.J. C.Little. Het artikel vormt "een deel van een lezing, gehouden voor de „London University in October 1928. Na een inleiding vinden we in 't kort opgesomd de eischen waaraan een basis dient te voldoen, waarna wordt besproken de wereldoorlog en ten slotte beschouwingen worden geleverd aan de toekomst. Spoorwegen. Mi! Wochenblatt. No. 41. Mei 1929. In „Die Türkisehen Eisenbahnen" geelt 'kapitein H. Wagner een overzicht van den toestand der Turksche spoor- wegen bij het uitroepen der republiek en van den nieuwbouw der laatste )aTn no. 44 van hetzelfde tijdschrift een artikel „Operative Verschiebungen mit Eisenbahnen auf französischer Seite vor der Marneschlacht 1914 Flienn wordt een beschouwing gegeven naar aanleiding van de troepenverplaatsingen ner spoor van den rechtervleugel naar den Noordwest-vleugel van de Fran- sche korpsen, nadat op 18 Augustus 1914 daartoe de bevelen waren gegeven door generaal Joffre, aan wien het den dag te voren duidelijk was geworden dat de Duitsche opmarsch niet plaats had zooals men zich dien in Frankrijk had gedacht door Luxemburg en Zuid-België, doch zich veel .meer Westelijk en Noordelijk uitstrekte en waarbij de geheele Belg^ch-Duitsche grens tot aan de Nederlandsehe grens werd overschreden door D. troepen. Spoor-en tramwegen. No. 11. Mei 1929. „De Duitsche spoorwegen en de oorlog". Majoor van den Oen. Staf. A.R.v.d. Bent Op verzoek van de redactie van bovengenoemd tijdschrift geeft schr. een kort overzicht van den inhoud van het in het begin 1929 verschenen werk van Marcel Peschaud„Les chemins de fer allemands et la guerre welk over zicht door maj. v. d. Bent nog wordt aangevuld met beschouwingen berus-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 80