766 gevierd jubileum treft een pessimistische uitlating aan het slot luidende „Zoo als wij in den aanvang zeiden, de toekomst ziet er voor de luchtvaartafdeelmg niet hoopvol uit, omdat dit korps de middelen onthouden worden om zich zoodanig uit te breiden, dat het aan zijn taak zal kunnen voldoen. Men vergete toch vooral niet dat de luchtvaartafdeelmg een veel omvattend en kostbaar wapen is en dat daarom noodwendig de groei slechts geleidelijk kan plaats vinden. Ook voor de luchtvaartafdeeling geldt evenals voor alle andere deelen der weermacht dat rekening gehouden moet worden met de grenzen, welke 's landsmiddelen stellen. Van Kervel geeft eenige beschouwingen over gaswolken en gaswolkaan- vallen" aan de hand van een voorbeeld betreffende den Oostenrijk-Hon- gaarsche gaswolkaanval op 29 Januari 1916 op de hoogvlakte van Doberdo. Ten slotte noemen we de vervolgbijdragen Mijne Oorlogsindrukken en ,,de avondschemering der blanke naties". Het lulinummer mogen we aanmerken als een in vele opzichten be angrijk nummer, waar het eenige bijdragen bevat, welker kennisneming voor allen van belano" geacht mogen worden. We noemen het uittreksel uit de begrootmgs- stukken^voor 1930, en wat daarmede verband houdt. Door publicatie hiervan worden deze stukken onder ieders bereik gebracht. Uit de verklaring met betrekking tot de uitwerking van de z.g. defensie grondslagen, voorkomende in de openingsrede meent de redactie te mogen concludeeren dat le. de formatie ongewijzigd blijft; 2e. de oorlogsbegrooting niet besnoeid wordt 3e. de middelen (waaronder zou moeten worden verstaan het peisoneel en het materieel) op andere wijze zullen worden aangewend, waardoor meer dan tot dusverre zal worden voldaan aan de eischen, welke de neutrahteits- handhaving doet gelden. Het moet ons van het hart dat deze conclusie wel aanvechtbaar is. Het wil ons voorkomen dat in het bijzonder met het onder 3 gestelde voor oogen formatie-wijzigingen in geen geval uitgesloten mogen worden geacht. Verder vragen we in de eerste plaats aandacht voor de notulen van de vergadering der Afdeeling Bandoeng op 10 Juli waarin het verslag van de bespreking van „Een zeer vereenvoudigde compagniesadministratie voorkomt Het verslag leent zich minder voor een korte samenvatting, doch gezien het groote belang van deze zaak en de groote deskundigheid ojD practisch, admi nistratief gebied van den inleider van dit onderwerp, welke uit dit verslag spreekt nopen ons de lezing ervan aan alle compagnies- enz. commandanten warm aan te bevelen. Gezien het groote verschil in waardeenng van de ver schillende sprekers is het toe te juichen dat de practijk in dezen uitspraak zal do en. Ritmeester tl. C. Hekker geeft enkele opmerkingen naar aanleiding van de wedstrijden om het kampioenschap officiersdienstnjpaarden en het concours hinniaue van de P. M. H. S." De lezing ervan moge worden aanbevolen, wellicht dat men er zijn voordeel mee kan doen. Verder noemen we de ver- volgbijdrage „de avondschemering der blanke naties en, „een beschoiming over de gelijkstelling van de officieren met evenwaardige civiele ambtenaren 10. TIJDSCHRIFTEN OVERZICHT. Orsaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap 1928-1929 VI Aflevering. De encadreering van het Nederlandsche Leger in de rangen beneden dien van officier door M. W. L. van Alphen. Dit zoo belangrijke vraagstuk wordt door den Heer van Alphen uitgewerkt aan de hand van de volgende stellingen I Door de reorganisatie van 1922 is het Nederlandsche leger een mnitie- leg'er geworden. Dit stelsel van legervorming stelt meer dan eemg stelsel

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 68