noodig, indien slechts de behaalde superioriteit de kans geeft om het eigenlijke doel, d.i. een dusdanige désorganisatie van den vijandelijken staat door bombardement van gezags- en bevolkingscentra, dat hij zich aan onzen wil onderwerpt, te bereiken. Men ziet dat zoowel voor den strijd om het luchtoverwicht, als voor het bereiken van het oorlogsdoel twee gespecialiseerde types vliegtuigen noodig zijn: de jagers en de bomvliegtuigen. De noodzakelijke beperking die ik mij moet opleggen, dwingt om af te zien van het geven eener beschouwing over de indee ling van verkenningsorganen bij de luchtmacht en over den invloed, die het nachtbombardement zal uitoefenen op de actie die hierboven onder b. werd vermeld. De luchtmacht ziet zich hiermede gesteld voor een inter médiair oorlogsdoelhet behalen van het luchtoverwicht. Het is merkwaardig waar te nemen dat ten opzichte van de zelfstandige actie reeds een soortgelijke verschuiving der begrip pen heeft plaats gevonden als men door de eeuwen heen vindt bij de leger-strategie het intermédiaire doel wordt in de plaats gesteld van het eigenlijke oorlogsdoel. De noodzakelijkheid om allereerst het luchtoverwicht te behalen verdringt de gedachte aan het uit een algemeen-menschelijk oogpunt zoo afkeurens waardige bombardement van niet-militaire objecten en de strijd om dit overwicht wordt daardoor tot het eigenlijke kenmerk van de zelfstandige actie. Hierin ligt weer een prachtige aanleiding voor begripsverwar ring. Want ook de afhankelijke luchtwapens kennen den strijd om het luchtoverwicht, die geheel het karakter kan dragen van de hierboven geschetste gevechten welke de luchtmachten in eerste instantie zullen hebben te voeren. Neemt men dus aan dat deze strijd die zich werkelijk buiten het bereik van leger en vloot zal afspelen de typeerende verschijningsvorm van de zelfstandige actie is, dan ligt het voor de hand om ten behoeve van het be halen van het luchtoverwicht alleen reeds het scheppen van een luchtmacht uit de luchtwapens te bepleiten. Dat deze theorie mijns inziens zeer verkeerd en zelfs gevaarlijk is te noemen, volgt wel voldoende uit de wijze waarop ik het ontstaan van de idéé, als zou de strijd om het luchtoverwicht de zelfstandige actie kenmerken, heb trachten te verklaren. De lucht strijdkrachten, die geen eigen object bezitten ter bereiking van het oorlogsdoel, die geen middel vormen om den vijand den eigen wil rechtstreeks op te dringen, behooren georganiseerd te zijn als onderdeel van het gedeelte der weermacht, dat wèl een bepaald doel heeft Men mag den strijd om het luchtoverwicht in dit geval desnoods een privé-gevecht der luchtstrijdkrachten noemen, een zelfstandige actie vormt hij niet De leger- of de vlootleiding zal moeten uitmaken wanneer en op welke wijze het doelmatig wer ken van hun luchtorganen door dit overwicht moet worden ver- 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 11