Het is noodig om eens wat meer gedétailleerd na te gaan op welke wijze zich in onze omstandigheden de strijd om het lucht- overwicht waarschijnlijk zou kunnen afspelen. Jageractie onzerzijds zal leiden tot een gevecht met den vijan delijken jachtvliegdienst en den daarop volgenden aanval op de overige luchtstrijdkrachten. Een beslissing brengen kan zij niet: de inzet van jagers alleen verschaft hoogstens een tijdelijk en plaatselijk overwicht. Wordt echter tegelijkertijd overgegaan tot den aanval op de vijandelijke grondorganisaties der luchtstrijd krachten, dan verandert het geheele aspect: vernietiging van zijn luchtbasis kan den vijand een onherstelbaar nadeel toebrengen. Hier komt het verschil met den Europeeschen oorlog naar voren noch de vijand, noch wij kunnen op onmiddellijk beschikbare reserves rekenen, de te verwachten korte duur der geheele operatie zal den vijand geen gelegenheid laten de door zijn oorlogsin dustrie te leveren aanvullingen uit te brengen, terwijl bovendien zijn aanvullingstransporten (afhankelijk van den politiek strate- gischen toestand) waarschijnlijk zeer kwetsbaar zullen zijn. Er zijn twee perioden, waarin 's vijands nadeelige positie, voortvloeiende uit de moeilijkheden die aan een landing zijn verbonden, door ons kan worden uitgebuit: de eigenlijke landing (in het bijzonder het tijdstip van het debarkement) en de inrichting van de basis. Beschouwen wij allereerst den strijd om het duur zame overwicht bij het debarkement. Deze strijd zal gelijktijdig moeten worden aangebonden met den aanval op de landende troepen (transportschepen en debar- kementsmiddelen); beide acties vullen elkaar aan: de aanval op de transporten dwingt den vijandelijken jachtvliegdienst op te stijgen en omgekeerd beschermt onze jachtactie dezen aanval, i u uu irac,^.t van den v'Jandelijken afweer zeer aanzienlijk hebben te lijden onder den gecombineerden aanval op grond en luchtdoelen. Te zelfder tijd dient met bommen te worden M"SeX?"en °p de vijandelijke luchtbasis, die naar alle waar schijnlijkheid zal worden gevormd door het moederschip. De redenen, die mij aan het succes van een dergelijk offensief zelfs met de middelen die binnen ons bereik liggen doen se- looven, zijn de volgende a. Maritieme jagers (zoowel de watervliegtuigen van de artil lerie-schepen als de landvliegtuigen van de moederschepen) zijn minderwaardig te achten aan gelijksoortige jagers, die over een landbasis beschikken. b. De vijand is gedurende de geheele landingsperiode tegenover onze luchtstrijdkrachten in een defensieve positie, die een soort van cordcmopstelling in dien tijd noodzakelijk maakt („jacht-per- manence De vliegtuigen van een moederschip kunnen niet tegelijkertijd opstijgen. C aa"tal jagers waarover een vloot zal kunnen beschikken, is noodzakelijkerwijs zeer beperkt. 800

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 21