d. Des vijands basis is uiterst kwetsbaar en niet afdoende te camoufleeren. Reeds de vernieling van de landingsdekken bij een moederschip belet eenerzijds de versterking van de reeds opgestegen jagermacht, doet aan den anderen kant de landing der voor de „permanence" ingezette vliegtuigen tot een risquant probleem worden. Ik heb getracht om mij een beeld te vormen van wat wij bij een landing aan vijandelijke luchtstrijdkrachten tegenover ons kunnen verwachten, maar het uitwerken van het groote aantal mogelijke gevallen, eischt allereerst de uiteenzetting van een aan- nemelijken politiek-strategischen toestand, waarvan de bespreking zich weinig eigent voor de opname in een artikel als dit. Genoeg zij het te vermelden dat door het dubbelslachtige ^ka rakter van de landingsoperatie de luchtstrijdkrachten van den vijand zoowel qualitatief als quantitatief zeer ver beneden de normale raming zullen blijven (onder „normale raming" te ver staan de lichtelijk défaitistisch getinte zienswijze, die den vijand steeds met alle mogelijke moderne strijdmiddelen uitrust, die wij niet bezitten en nooit zullen kunnen bezitten). Met den aanval op de maritieme luchtstrijdkrachten van den tegenstander, die zich natuurlijk in zeer nauwe samenwerking met onzen M. L. D. zal moeten afspelen, kan de strijd om het duurzame luchtoverwicht echter niet beëindigd zijn. Wederom in co-operatie met de vliegtuigen onzer Marine dient de kamp te worden voortgezet bij de inrichting van des vijands landbasis. Dezelfde voordeden als bij den aanval op de vloot geven ons ook nu weer een kortstondige gelegenheid tot verovering van het overwicht: kwetsbaarheid en moeilijke camouflage van de vlieg kampen van den tegenstander, minderwaardige (maritieme) vlieg tuigen als vijanden in de lucht (tenzij wij er werkelijk in geslaagd zouden zijn deze luchtstrijdkrachten door onze eerste actie te vernietigen) en een nog slechts gebrekkig georganiseerde luchtaf weer met grondmiddelen. Alhoewel het zeker niet mijn bedoeling is in tactische détails af te dalen, lijkt het toch noodig om in dit verband te wijzen op den laagvliegenden bomaanval, waarme de in onze omstandigheden op doelen te land veelal een groot succes zal zijn te bereiken. Tot besluit nog dit: de vijand zal van het oogenblik af dat hij Java's kust nadert onder buitengewoon ongunstige omstan digheden moeten werken omstandigheden die zich bij het voort duren van de actie echter spoedig in gunstigen zin zullen wij zigen. Onze luchtstrijdkrachten zullen den vijand onder voor hen nimmer weer zoo voordeelige condities als gedurende deze eerste 801 Dubbelslachtig, ook voor de vliegtuigen, die hoewel tot de vloot behoorende en daarop hun basis hebbende, toch zullen moeten strijden tegen doelen te land en tegen luchtdoelen, die hun basis aan den wal hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 22