periode kunnen bereiken welnu geef hen de kans om van de gelegenheid gebruik te maken! Nadat in eenige dagen de inrichting van de vijandelijke alge- meene basis voltooid zal zijn, treedt ook voor de luchtstrijdkrach ten een nieuw stadium in. Mochten wij er niet in geslaagd zijn de grondorganisatie van den tegenstander op afdoende wijze aan te tasten, dan wordt de strijd om het luchtoverwicht waarschijn- lijk een hopelooze affaire en zullen wij ons moeten bepalen tot de concentratie van al onze vliegtuigen op bepaalde doelen, waar- i i Aa£ers ^an ^us een str'jd zullen hebben te voeren om het plaatselijke, tijdelijke overwicht ter bescherming van de overige luchtstrijdkrachten. Deze zullen strategisch kunnen werken op de verbindingslijnen van den vijand door slagaanval en bombarde ment of wel tactisch en dan in hoofdzaak als waarnemingsorganen. Hieruit volgt ook, dat indien wij ons niet hebben kunnen meester maken van het luchtoverwicht, alle verrichtingen van den waar nemingsdiensten verbindingsdienst zoo eenigszins mogelijk zullen moeten worden gecoördineerd met een geconcentreerde jageractie. Resumeerende stel ik mij het gebruik onzer luchtstrijdkrachten als volgt voor (geplaatst in de volgorde der verschillende acties- de rangschikking der handelingen bij iedere actie is echter in overeenstemming met de urgentie): a. Aanval op de transportvloot. Gelijktijdige aanval op eventueel aanwezige moederschepen en op de vijandelijke strijdkrachten in de lucht. b. Aanval op de vijandelijke vliegkampen en op de strijdkrach ten in de lucht. Gelijktijdig, zoo mogelijk, aanval op de geheele vijandelijke basis (hieronder te begrijpen: havenwerken, los-en laadplaatsen, inde haven aanwezige transportschepen, etc.). c. Aanval op de vijandelijke verbindingen. Uitoefening van den waarnemingsdienst. Een en ander zoo mogelijk onder gelijktijdigen inzet van jagers. Onmiddellijk rijst de vraag, over hoeveel vliegtuigen wij de beschikking moeten hebben om een dergelijk programma te kun nen uitvoeren, en van welke type deze luchtstrijdkrachten zullen moeten zijn. De beantwoording is afhankelijk van de mate van samenwerking die van Marine zijde kan worden verwacht en van de waarschijnlijke kracht die de vijand in de lucht kan brengen. Om de gedachte te bepalen meen ik dat een volgende organi satie fire-proof zou zijn 4 vliegtuig-afdeelingen jagers (van minstens 9 vliegtuigen). 1 afdeeling bomvliegtuigen 3 afdeelingen „general-purpose" (G. P.) vliegtuigen. 802

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 23