Dit is dus meer dan wij bezitten, het is zelfs meer dan de organisatie (6 vliegtuig-afdeelingen) toestaat en niemand zal het wel anders hebben verwacht. Maar het is niet zoo héél veel meer, de opgegeven sterkte blijft zeker binnen de grenzen van ons kunnen. Vergeten wij niet dat bereids over 3 escadrilles G.P.-vliegtuigen wordt beschikt, dat de bomvliegtuigen te vin den zijn bij de zich snel ontwikkelende K.N.I.L.M., dat jagers tot de goedkoopste militaire machines behooren en bovendien slechts met een bestuurder worden bemand, waardoor de per- soneelsonkosten onevenredig laag blijven. Uit het bovenstaande zal verder wel voldoende duidelijk zijn gebleken, hoe wij ons het gebruik der verschillende typen kunnen denken. Ter aanvulling zij nog vermeld dat de G.P.-vliegtuigen (als voorbeeld wordt de CV genomen) kunnen worden gebezigd voor licht en middelbaar bombardement (theoretische bommenlast bij een vulling met vier uur bedrijfsstoffen 600 K.G.voor den slagaanval, waartoe zij zich uitstekend leenen en natuurlijk voor de waarneming in haar vollen omvang. Ook de jagers zouden, na het bepalen van het luchtoverwicht, op min of meer universeele wijze kunnen worden gebruikt: behalve voor den jachtvliegdienst kunnen zij, met een vliegenier-waarnemer als bestuurder en nadat eenige technische voorzieningen hebben plaats gevonden, worden ingezet voor tal van waarnemingsopdrachten. Moderne jagers lee nen zich verder door het toepassen van een speciale tactiek (zie W. J. '28) voor een zeer effectief licht bombardement van desnoods kleine doelen, terwijl zij mits niet bedreigd door den vijandelijken jachtvliegdienst bovendien voor den slagaanval kunnen worden gebruikt. Hef is niet aan te nemen, dat bij de eerste acties, onze geheele Militaire Luchtvaart zal worden vernietigd; wat overblijft kan in ieder geval den waarnemingsdienst verrichten en de strijd voor de dekking van dien dienst kan beter in de eerste perioden onder voor ons gunstige omstandigheden worden uitgevochten dan later als de vijand zijn volle luchtkracht kan uitbrengen. Is in het be gin van de actie het duurzame luchtoverwicht reeds bereikt, dan stijgt daarmede het rendement van de overblijvende vliegtuigen ten bate van het leger tot het tienvoudige, terwijl daartegenover de resteerende vijandelijke vliegtuigen (een duurzaam overwicht kan gevestigd zijn zonder dat er van totale vernietiging der tegenpartij sprake is) onder penibele omstandigheden moet werken. Wordt bij de uitbreiding van onze L. A. mogelijk reeds een dergelijk gebruik als hierboven is geschetst voor oogen gehouden? Men hoort wel stemmen opgaan om de L. A. voorloopig in hoofdzaak gebonden te laten aan haar waarnemingstaak, hoewel zekere improvisaties in de richting van een optreden als gevechts orgaan niet uitgesloten worden geacht. Ook wordt wel het denk beeld bepleit om de nog op te richten jachtafdeelingen te bestem- 803

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 24