I. VERPLEGING VAN EEN ZICH NIET OF WEINIG VER PLAATSENDE TROEPENMACHT. Veronderstelling. Nadat het een vijandelijk expeditie-leger is gelukt op lava voet aan wal te zetten en wij er niet in zijn geslaagd het door aanvallend optreden terug te werpen of te vernietigen, wordt door genoemd detachement een verdedigende stelling ingenomen in een bepaalde lijn, van waaruit later, indien de omstandigheden gunstiger zijn geworden en versterkingen zijn aangekomen, op- n.le"^ J aanval zal worden overgegaan. Het spoorweg eindstation van waaruit de verpleging plaats vindt ligt 20K.M. fhJeLde s£e"'ng> terwijl vanuit 3 hoofd verstrekkingsplaatsen op K- achter het front de distributie der verplegingsmiddelen wordt verzorgd. Op elke hoofdverstrekkingsplaats wordt gefou- rageerd voor 4000 man en 1000 paarden. Zooals bekend, vindt in oorlogstijd bij verpleging door de Intendance de voeding van den troep plaats volgens tarief tarief 21 foura£e der paarden wordt berekend volgens Beide tarieven zijn echter eenigszins verouderd en eischen herziening. De vraag heeft zich zelfs meermalen voorgedaan of tarief 20 met heelemaal zou kunnen vervallen en het^bepaalde in de Excursie-Order (A.O. 1926 No. 14) toepassing zou kunnen vinden. Nu geeft echter de Excursie-Order (bijlagen Lr B en D) afzonderlijke rantsoenen voor de verschillende landaarden het geen in vredestijd of bij betrekkelijk kleine excursiën geen onoverkomelijke moeilijkheden met zich medebrengt, doch bij mobilisatie van het Java-leger toch zooveel mogelijk dient vermeden te worden. Beter is het met het oog op het transport van de levensmiddelen en de verpakking in de korpsbagage- trernen voor allen eenzelfde rantsoen vast te stellen, zij het dan ook op dagen dat niet gevochten wordt, met enkele kleine afwijkingen voor iederen landaard. Voor de berekening van het aankomende, zullen wij ons hier dan ook houden aan een bepaald „operatie-rantsoen", dat des tijds bij de Intendance met het oog op wijziging van tarief 20 is samengesteld en voor allen gelijk is. Van deze gegevens uitgaande, komen wij tot de navolgende cijfers aan dagelijksche levensbehoeften. Wat tarief 21 betreft moge worden vermeld dat instede van de daarin aangegeven rantsoenen gras en gaba, te velde ook hooi en padi zal moeten worden verstrekt, zooals thans bij manoeuvres reeds veelvuldig toepassing vindt. zie volgende bladzijde. 806

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 27