Voor alle zekerheid zullen dan ook aan het spoorwegeind station een 12-tal tankauto's worden aangehouden, elk met een capaciteit van 2 a 3000 L., welke op elk gewild moment naar de hoofdverstr. plaatsen kunnen oprukken. Het vervoer van daar naar den troep kan dan met kleine sproeiwagens, tonnen, drums van 200 L. inhoud, petroleumblikken of waterbalies plaats hebben. Benzine, olie en vet. Voor de ingedeelde automobielen (personenauto's, trekauto's van de motor-artie, lastauto's) en motorrijwielen is opvoer van benzine noodig. De detachementsautocolonne, die dagelijks naar het spoorwegeindstation terugkeert, kan aldaar haar brandstof fourageeren, doch voor de bij den troep ingedeelde motorvoer tuigen is opvoer naar de hoofdverstr. pin. noodig. Nu gebruikt een personenauto per 100 K M. gemiddeld 25 L. benzine, een 2-tons vrachtauto 50 L een 1.35-tons Fordtruck 20 L. en een motorrijwiel 5 L. Het olieverbruik is 10°/0 van het benzine verbruik en het vetverbruik 1 °/0 daarvan. Als we nu aannemen dat bij het detachement een 25-tal per sonenauto's, 75 2-tons auto's en 100 motorrijwielen zijn ingedeeld, die gemiddeld 25 K M. per dag bij (een zich niet verplaatsende troepenmacht) afleggen, dan is het dagelijksche benzine-, olie- en vetverbruik: 25 X 25 voor 25 pers. auto's -L. benzine 156 L. benzine voor 75 2-tons lastauto's 938 voor 100 motorrijwielen 100 x 5 Totaal ruim 1200 L. benzine, waarbij 120 L. olie komt en 12 K.G. vet. Deze hoeveelheid in blikken, zooals in den handel in gebruik, kan in 3 bakauto's worden aangevoerd. Cantine benoodigdheden. De soldaat te velde heeft niet alleen behoefte aan smakelijk en krachtig voedsel, doch ook versnaperingen en kleine gerieflijk heden moeten onder zijn bereik kunnen worden gebracht, als tabak, pijpen, postpapier, dranken, lekkernijen enz. Aan het Bel gische Westfront o. a. waren de cantines voorzien van 600 ver schillende handelsartikelen en werd van de geboden gelegenheid om het moeilijke soldatenleven op goedkoope wijze te veraange namen, een dankbaar gebruik gemaakt. 75 V 50 Zooals wij in punt 7 van de algemeene beginselen aangaven, voorziet de luchtvaartafdeeling in haar eigen verpleging. 811

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32