Het verstrekken van het bereide eten aan den troep hangt in het hier aangenomen geval geheel af van de omstandigheden waaronder men verkeert. De vindingrijkheid van den mensch, handigheid en vernuft zullen zich hier uitermate moeten doen gelden. Het meest eenvoudige is de troep bij gedeelten bij de keukens te laten eten, doch dit zal niet altijd mogelijk zijn. Het eten moet dus op een bepaalde wijze voorwaarts naar de troepen worden gebracht. Aan de fronten in Europa ge schiedde dit vaak noodgedwongen op de meest vreemdsoortige wijze. De gebruikelijke manier was de verstrekking in gamellen, welke door tirailleurs sprongsgewijze werden voorwaarts gebracht, hetzij door de verbindingsloopgraven, hetzij door het terrein. Ook maakte men wel gebruik van kleine kabelbaantjes, of werd het eten in goed gesloten bussen aan een kabel door het terrein gesleept. Zelfs honden heeft men gebezigd om het benoodigde voorwaarts te brengen. Een verplegingsofficier, die flink en doortastend weet op te treden en het noodige initiatief toont, zal in dergelijke gevallen voor den troep van onschatbare waarde zijn. Men wijze daarom voor die taak personen aan, waarop men beslist kan rekenen. II. VERPLEGING VAN EEN TROEP IN BEWEGING. Veronderstelling. Nadat de concentratie van het detachement tot stand is gekomen, wordt voorwaarts gerukt in de richting van den gelanden en nog landenden vijand. Het concentratiepunt was en blijft spoorweg eindpunt Den eersten dag wordt een oorlogsmarsch gemaakt van 20 K.M waarbij zich kleine schermutselingen van de voorhoede met vijandelijke verkenningsdetachementen voordoen. Den tweeden dag wordt onder ernstige gevechten 5 K M. terrein gewonnen, den derden dag eveneens. De vijand, die inmiddels een verdedigende stelling heeft ingenomen, zal thans door een omtrekkende beweging van een gedeelte van het detachement C/3 gedeélte) daaruit worden verdreven. De rest van het deta chement (2/3 gedeelte), blijft in het front van de stelling, zich weinig verplaatsend. Ie dag. Gedurende dien dag heeft dus alleen een marsch plaats in gesloten formaties van 20 KM waarbij door de voorhoede de verkenningsdetachementen van den vijand worden teruggedreven. Het detachement marcheert langs de wegen en betrekt op een bepaald uur bivaks in de kampongs aan of in de nabijheid van de wegen gelegen. Thans is de auto-verplegingscolonne in de gelegenheid om langs den grooten weg tot in het hart van de bivakplaatsen op te rukken. Zelfs voor de vooruitgeschoven bewakingsdetache- 817

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 38