In het voorgaande hebben wij getracht een, zij het dan ook globaal, beeld te geven van de verpleging van een uit alle wa pens en diensten samengesteld detachement onder verschillende omstandigheden. Het spreekt welhaast van zelf dat de geschetste verplegingsmachine niet altijd zoo gesmeerd en op rolletjes zal kunnen doorloopen als hier is aangenomen en er zich vaak omstandigheden zullen voordoen, die de beste voornemens doen falen. In die gevallen is „initiatief" van de intendan ten en de verplegingsofficieren een zeer voorname factor om alles naar beste weten te doen slagen. Teneinde dat initiatief echter volledig te kunnen ontplooien, is het noodzakelijk dat bedoelde officieren daartoe ook in de gelegenheid worden gesteld, hetgeen praktisch gesproken alleen mogelijk is als zij beschikken over voldoende personeel en middelen, Volgens onze meening zal in het onderhavige geval een goede en geregelde verpleging slechts gewaarborgd zijn, als op zijn minst over onderstaande hoeveelheden personeel en vervoers middelen kan worden beschikt de detachements-intendant, 1 adjunct (officier mil. adm. voor het doen van betalingen), 1 sergeant-schrijver, 2 soldaat-schrijvers, 1 personen-auto met 1 chauffeur, 2 motorrijders (ordonnansen). 3 sectie- of hoofdverstr.plaats-intendanten, ieder met 1 onderoff. mil. adm. voor het doen van betalingen, 1 onderoff. conducteur van de intendance, 2 soldaat-schrijvers, 2 beroepsonderoff. voor de contróle en hulp bij de distributie, 1 sergeant en 2 man verkeerspolitie (z.n. veld politie), 1 personen-auto met 1 chauffeur, 1 motorrijder (ordonnans), 25 last-autos van verschillend type met 25 chauf feurs en 25 helpers (landstorm). 12 verplegingsofficieren, ieder met 1 onderofficier commandant bagage trein, 1 voor de controle bij hetfourageeren, 20 treinkarren met 20 begeleiders, 8 minderen als hulp bij het fourageeren. bij het hoofd kwartier van den det. Cdt, op de hoofd- verstr. plaat sen of bij het spoorweg eindstation. bij den troep. Uit de berekening van het aantal voertuigen blijkt duidelijk dat een zeer belangrijk gedeelte daarvan benoodigd is voor het 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 41