II. Een officier van Inf. XV voor de verzamelplaats van marsch- vaardige gewonden. lia. Een officier van gez op het punt waar het paardepad naar Tjibeureum den hoofdweg Leuwigadjah-Tjimindi verlaat. III. Een regimentsarts met 1 wielrijder-ordonnans IV 2Hulpverbandplaatsafdeelingen (1 voor Inf. IV en 1 voor Inf. IX), elk bestaande uit: a. staf: 2 off. van gez. 4 hosp. sold. 2 draagpaarden met geleiders b per compagnie: 1 z.v. 4 hosp. sold. Nota bene: De bataljons brengen elk slechts 2 compa gnieën uit. Op mijn verzoek ging dit keer niet een infanterieoefening voor af, doch was de veronderstelling, dat er reeds bij het begin van de oefening gewonden vielen en de geneeskundige dienst in functie kwam. Door het spoedig terugwerpen van den vijand over de heuvels, bereidde de regimentscommandant verder de moge lijkheid, het afzoeken van het gevechtsveld en het afvoeren van de gewonden des morgens te doen plaats hebben. De oefening verliep zooals verondersteld. De gewonden wer den voor wat betreft de eerste hulp, geholpen door het bij de compagnieën ingedeelde personeel van de hulpverbandplaats- afdeelingen 1 ziekenverpleger en 4 ziekendragers per compag niewelke op 50 tot 150 meter de vooruitgaande troepen van Blauw volgden. Zoo mogelijk verleende de mede vooruitgaande jongste officier van gezondheid van het bataljon zijn bijstand, terwijl hij tevens marschvaardige gewonden naar achteren zond. Op zeker oogenblik bevond de jongste officier van gezondheid van een bataljon zich op nog geen 5 meter afstand van den vijand. In zijn ijver had hij uitsluitend gewondennesten gezocht en niet voldoende op den vijand gelet. Bij oefeningen hoort men wel, of hoorde men althans vroeger wel, dat het beoefenen van voorzichtigheid onder vijandelijk vuur niet noodig was, omdat in werkelijkheid het vuur de menschen tot voorzichtigheid zou manen. De oorlogservaring heeft echter geleerd, dat in de span ning van het gevecht de menschen handelen zooals zij geoefend zijn, ze zijn als het ware geblokkeerd voor zelfstandig denken. Oefenen in vredestijd is daarom eisch Overweging verdient de vraag, of het gewenscht is, in den vervolge bij eenigszins groot opgezette geneeskundige oefeningen hulpleiders te doen func- tionneeren. 827

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 48