Laat op den morgen bleek dat eenige ver achteraf reeds vroeg in den morgen gevormde, gewondennesten door het geneeskundig personeel niet waren opgemerkt en dus ook niet voorzien van ï^de Kruis-viaggetjes In oorlogstijd zal uit gewondennesten door bij bewustzijn verkeerende gewonden geneeskundig perso neel (met Roode Kruis-embleem) worden aangeroepen. Dit was nu niet geschied. Bij oefeningen dient derhalve door de Inf officieren dit aan de denkbeeldige gewonden te worden geïnstrueerd. Teneinde een indruk te geven van de capaciteit eener hoofd- verbandplaatsafdeeling, zijn het aantal en de aard der verwon dingen met willekeurig genomen, doch berekend aan de hand van Visbecq et Jeandidier, „Guide pour le service de santé en dT„Pwereldgoorr|og: U"gaVe ,923'8ebaseerd de van Uitgaande van een vierdaagsch gevecht, rekenen de schrijvers den eersten en tweeden dag de bloedigste, waarbij op elk dier dagen per divisie van 10.000 combattanten 500 a 600 gewonden vallen, de dooden hieronder begrepen Teneinde geen geflatteerde cijfers te krijgen is op dezen basis gewerkt, hoewel in onze omstandigheden de verliezen normaal geringer zullen zijn dan in den stellingoorlog. Daar staat tegenover, dat in deze cijfers geen gaszieken zijn begrepen, we ke op het Westfront 1/3 van het aantal verliezen uitmaakten. In den bewegingsoorlog zal dat getal wel niet zoo hoog zijn, terwijl hier te lande de bekende andere omstandighe den nog meewerken om de gasverliezen te verkleinen, mits wij een bruikbaar gasmasker h:bben. De schrijvers van bedoelden gids, die 500 a 600 gewonden als „pertes fortes" aanduiden vermelden trouwens, dat zware verliezen in dezelfde zone gelijk tijdig door gas en door vuur niet werden geconstateerd, hetgeen zich verklaren laat. 8 Hoe het ook zij, de basis van 50 a 60 gewonden per 1000 man in gevecht op 11 September j. 1. scheen zeer wel aanvaardbaar en zeker niet te gunstig voor ons. Aan de hand van meergenoemden gids werden nu de volgende berekeningen gemaakt en op de aan de oefening voorafgaande en op September j.l. gehouden bijeenkomst besproken. Op 1000 man 50 a 60 gewonden. Per bataljon a 750 man 37 a 45, zeg 40 gewonden. Hiervan 10 dooden, 30 gewonden. Van 30 gewonden worden 2 door het geneeskundig personeel in voorste lijn teruggezonden naar hun afdeeling. Van 28 gewonden kunnen zich 70 °/0 dus 20 zelf of gesteund door anderen, naar de hulpverbandplaats begeven, terwijl 8 daar heen gedragen moeten worden. Op de hulpverbandplaats is de energie van velen uitgeput, anderen verliezen door medisch ingrijpen (spalken, injecties, enz.) hun marschvaardigheid. 828

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 49