Tegimentsarts tijdelijk de zorg op zich neemt. Als regel zullen in den beginne nog weinig of geen gewonden aankomen op de nieuwe hulpverbandplaats. Het bekendmaken van de verplaatsing van de hulpverbandplaats op het gevechtsterrein is in de practijk zeer moeilijk, ook al werkt men (OVQD punt 36 (2) met duidelijke handwijzers. Bovendien krijgt de nieuwe hulpverband plaats soms een wagenplaats; in elk geval moet de verandering ook bekend worden gemaakt aan de chauffeurs van de zieken auto's. Het inpakken en weer uitpakken van het materiaal van de hulpverbandplaats alsook het verplaatsen zelf, vergt veel kost baren tijd. Wat betreft het 9e. Bat., dit had vele gewondennesten gekre gen langs den weg Leuwigadjah Tjipanggoelaan, toen deze weg vuurvrij was. Wellicht hadden hier auto's de gewonden kunnen ophalen, zonder dat de hulpverbandplaats ware verplaatst ge worden. De eerste bataljons-arts van het 4e. Bat. liet bij verplaatsing personeel achter op de oude hulpverbandplaats om het genees kundige personeel en de gewonden aan te zeggen naar de nieuwe hulpverbandplaats, verder naar voren gelegen, te komen. Dit is niet juist. In de eerste plaats willen de gewonden na zich ver wijderd te hebben uit de vuurlinie, tot geen prijs weer naar voren; bovendien moeten zij toch weer naar achteren. De beschreven moeilijkheden bestaan overigens mutatis mu tandis ook bij het veranderen van een commandopost tijdens het gevecht en zijn dus voor troepenofficieren zeer begrijpelijk. Een goede oplossing is soms ook als men waar mogelijk bij 2 strijdende bataljons slechts 1 hulpverbandplaats opricht, deze kan dan blijven als de troep vooruit gaat, terwijl men de tweede nog beschikbare hulpverbandplaats vooruit opricht Bij deze oefening was dit misschien wel mogelijk geweest, namelijk eerst een hulpverbandplaats in W. uitgang Leuwigadjah, en later de tweede in Lio 1. Men moet met het verplaatsen van een hulp verbandplaats niet te voorbarig zijn, terwijl als regel pas verplaatst mag worden als geen gewonden meer aankomen. Omstreeks negen uur werd op de hoofdverbandplaats bericht ontvangen, dat de weg Tjimindi—Leuwigadjah niet meer onder vuur stond, en daarop werden de zieken- en personenauto's met brancard Vennik ter beschikking gesteld van den Regimentsarts. Del 3 tranportafdeeling en 24 muzikanten waren reeds eerder afgemarcheerd en gedekt opgesteld achter de hulpverbandplaats van het 9e bat. Door den regimentsarts waren overeenkomstig 'OVGD punt 39 (4) voor ieder bat. reeds dadelijk 10 man met 1 brigadier-ziekenverpleger aangewezen, die om half negen naar 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 52