het gevechtsterrein afmarcheerden. Ongeveer een half uur later werden nog voor ieder bataljon 10 man en een brigadier aange wezen om reeds het terrein te gaan afzoeken. Als hoofd van de transport-afdeeling kan beter een „troepen man" fungeeren dan een officier van gezondheid. In hetDuitsche leger schijnt dit vaak een ritmeester geweest te zijn. Zij kunnen zich beter orienteeren in het terrein, beter hun troep leiding, geven, beter de tucht handhaven, terwijl medische kennis geen vereischte is. De hoofdverbandplaats is als regel 6 tot 10 KM. achter de hulpverbandplaats gelegen. In casu was zij gelegerd in Hotel Tjimindi, daar Bodjongkonong 1 aan den anderen kant van de sp°°rlu'n lag, en moeilijk te bereiken was. Niet duidelijk is in het OVuD de chirurgische afdeeling van de hoofdverbandplaats Deze heeft nu namelijk eigen afdeelingen A. B. D enz. Bij de oefening werd de opvatting gehuldigd dat zij een specialistische afdeeling vormde van de hoofdverbandplaats en diende tot hulp van afdeeling C 2, als deze niet kon voldoen aan de directe eischen van operatieve hulp. Op de verbandkaarten, welke de gewonden meebrengen, komt geen aanwijzing voor betreffende het al of niet in aanmerking komen voor de chirurgische afdeeling, al is dit wel gewenscht. Hieromtrent moet dus een beslissing worden genomen op afdeeling A van een hoofdver bandplaats dan wel bij nader inzien op de afdeeling Cl van die hoofdverbandplaats. De arbeid op afdeeling A van de chirurgi sche afdeeling, welke trouwens aan een sergeant-ziekenver pleger is toevertrouwd, zal zich dan wel bepalen tot het in ontvangstnemen van de patiënten en het maken van een lijstje van den aard der wonden en den tijd, waarop deze zijn toege bracht (een en ander over te nemen van de verbandkaarten) teneinde den chirurg in staat te stellen steeds de volgorde van de urgentie te kunnen beoordeelen. Nu is echter bij de bovenomschreven opvatting niet duidelijk, waarom een chi rurgische afdeeling beschikt over hetzelfde aantal transport middelen als een gewone hoofdverbandplaatsafdeeiing, waar deze laatste haar gewonden moet halen van de hulpverband- plaatsen en de chirurgische afdeeling haar gewonden (en in veel kleiner aantal) ontvangt van de verbandplaatsafdeeling. Het zal immers in het belang der gewonden zijn, de chirurgische afdeeling zoo dicht mogelijk bij de andere afdeelingen op te richten, zoodat gedragen vervoer mogelijk is men kan dan ook de afdeeling B, D en E van de chirurgische afdeeling com bineeren met die van een hoofdverbandplaatsafdeeiing. hetgeen besparing aan personeel en ruimte geeft—, terwijl de gewonden, die door den arts op de afdeeling A van een hoofdverbandplaats naar de chirurgische afdeeling worden gedirigeerd, niet behoeven te worden overgeladen, de aanbrengende auto zal na ontlading 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 53