van de andere gewonden hen, die moeten geopereerd worden slechts doorzenden. Gezien in het licht van vorenstaande opvatting, is dan ook de uitrusting met automobielen, zooals in het OVGD aangegeven, voor de chirurgische afdeeling niet duidelijk. Een chirurgische afdeeling moet m. i. bestaan uit 1 chirurg 2 assistenten 1 narcotiseur 1 operatiezuster verder alle benoodigdheden voor opereeren, als operatietafel, instrumentarium, sterilisatie, verband enz. en verder 1 transportabel Röntgentoestel. De geheele afdeeling moet zeer mobiel zijn, gepakt op auto's; daarbij nog eenig verplegings- en dragerspersoneel. Men zou zoo'n chirurgische afdeeling per divisie kunnen nemen, of desnoods slechts 1 voor geheel Java. De verbandkaarten bleken bij de oefening niet nauwkeurig en volledig ingevuld. Dit is wel noodzakelijk, in de eerste plaats om onnoodige verbandopening te vermijden, slecht voor den patient en duur aan verband. De opvolgende geneeskundige formaties moeten uit de verbandkaarten hunne gegevens putten betreffende verdere behandeling van de gewonden, b. v. aangaande het vervoer, het doorzenden naar de chirurgische afdeeling, het al dan niet ingrijpen aldaar, enz. In het algemeen moet bij een geneeskundige oefening ook den doktoren zeer op het hart worden gedrukt, om zich goed in te denken in den aard van de verwonding. (De plaats van de verwonding is van minder belang, daar die reeds bekend is door de ligging van het verband.) Bekwame medici lieten nu bewusteloozen zittend vervoeren in een auto, verklaarden militairen met knieverwondingen voor marschvaardig, enz. Geheel te voorkomen is onduidelijkheid op de verbandkaarten niet. Een deel van de gewonden krijgt zijn eerste verband niet van den officier van gezondheid, maar van zichzelf of van collega's (noodverbanden) of van ziekenverplegers. De officier van gezondheid, die ze. passeert, zal zonder nood zaak het verband niet weer openmaken en dus niet in staat zijn de verbandkaart nauwkeurig in te vullen. De verbandkaarten moeten aan het verband zichtbaar worden bevestigd. De meeste officieren van gezondheid schrijven tegen woordig met een vulpenhouder, inktschrift verregent, potloodschrift minder. Het schrift moet duidelijk en groot zijn, ook de achterkant van de verbandkaart kan gebruikt worden. Bovenaan op de verbandkaarten moet een zeer duidelijk ge drukte komen betreffende de antitetanus-injectie, waarover later meer. 833

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 54