hij bovendien een eventueelen gasaanval niet bemerken en zal hij niet in staat wezen, zijn gasmasker op te zetten. Bij hoofdverwondingen moet het hoofd gefixeerd worden. Daarvoor zijn de rottan-transportverbanden niet practisch, zooals zij ook niet practisch zijn bij ledematen-fracturen, indien er een abnormale stand is. Daarom moeten buigzame zinken- of draadspalken mede zich bevinden bij de uitrusting van de hulp- verbandplaatsafdeeling. Op de hoofdverbandplaats moet gips aanwezig zijn: immobilisatie is een voorname factor voor genezing. Hoewel de oorlogservaring leert, dat ernstige bloedingen een zeldzaamheid zijn, komen zij voor. Afbinding met slang of verband is af te keuren voor den officier van gezondheid, daar een langdurige afsnoering gemakkelijk kan plaats hebben. De dokter moet reeds in het gewondennest met een arteriepincet het bloedende vat pakken en daarna een steriel verband aanleggen. Wel moeten de verplegers voorzien zijn van een slang (van Esmarck) om een hevige bloeding direct te kunnen doen ophouden. Het verband moet dan verder zoo aangelegd worden, dat de snoerende slang te zien blijft. In het OVGD is nog niet gerekend op gas. Ook is het trans port van gewonden per vliegmachine er nog niet in aangeroerd. De brancardveldbedden schijnen in den oorlog in de loopgraven niet te hebben voldaan, waarom men daar tentzeilen gebruikte, die buigzaam zijn. Ook bij onze wekelijksche oefeningen te Tjimahi bleek het transport van gewonden over den grond op de brancard veldbedden met hun vier pootjes niet goed te doen te zijn. Het personeel wist zich te behelpen door de brancardveldbedden omgekeerd te gebruiken met de voetjes naar boven. Zooals ook bij strijdende troepen is de verbinding tusschen de verschillende organen van den Militair Geneeskundigen Dienst te velde zeer moeilijk tusschen tweede bataljonsarts en vooruit- zijnd personeel van de hulpverbandplaats afdeeling, tusschen eerste en tweede bataljonsarts, tusschen hoofd van de transport- afdeeling en zijn ondergeschikten, tusschen regimentsarts en transportafdeeling. Veel oefenen slechts kan hieraan eenigszins tegemoet komen. Bijlage. GENEESKUNDIGE DIENST. Cijfers ontleend aanPrécis d'organisation et de fonctionne- ment du Service de Santé en temps de guerre. SPIRE et LOMBARDY, Paris 1925. 835

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 56