De loodrechte foto's (fotokaarten) kunnen vervaardigd worden op verschillende schalen, afhangende van den brandpuntsafstand van de camera en de vlieghoogte. Zoo zal met een camera 25 c. M. op 2500 M. boven het terrein, een foto gemaakt worden op schaal 1 10.000; op 1250 M. hoogte vliegende met dezelfde camera een foto op schaal 1 5.000. Aangezien gewerkt wordt met platen formaat 13 X 18 c.M., wordt op één plaat op schaal 1 10.000, een terreingedeelte van 1.3 KM. X 1-8 KM. en op schaal 1 5000 een oppervlakte van 0,65 KM. X °>9 KMu opgenomen. De meest gewenschte schaal voor foto's en fotokaarten voor algemeene militaire doeleinden is die van 1 10.000. Voor enkele detailopnamen en stereogrammen kunnen foto's schaal 1 5.000 vervaardigd worden. Gewoonlijk zal de aanvankelijk verkregen schaal van een foto of fotokaart niet nauwkeurig b.v. 1 10.000 zijn, doch door ver schillende omstandigheden een weinig afwijken van de gewenschte schaal en b.v. 1 9.900 of 1 10.100 bedragen. Voor het practisch gebruik is dit als regel echter geen bezwaar, aangezien de kaart zooals hierna zal worden besproken zoodanig wordt afgeleverd, dat de coördinaten van eenig punt op zeer eenvoudige wijze kunnen worden bepaald en ook afstanden gemakkelijk kunnen worden gevonden. Is evenwel voldoende tijd beschikbaar, dan wordt de kaart zoo zuiver mogelijk op de verlangde schaal omgeprojecteerd. ad. 1). De enkele loodrechte foto. Een loodrechte foto kan b.v. noodig zijn om de juiste ligging van een stelling te leeren kennen; ook kan een dergelijke foto vervaardigd worden door den waarnemer als bijlage voor zijn verkenningsrapport. Op de foto wordt dan aangegeven waar de stelling of de troepenopstellingen zijn waargenomen. Bijlage I geeft weer op welke wijze zulks plaats heeft; troepen in beweging worden op overeenkomstige manier gemerkt; een pijltje geeft de richting van beweging aan. De merk-teekens kunnen in plaats van op de foto, ook worden aangebracht op een calque. Voor wat betreft het verder uitwerken van de foto wordt verwezen naar het ter zake vermelde omtrent de fotokaart. ad. 2) D e f o t o k a a r t. Indien een grootere terreinoppervlakte dan op één foto op de gewenschte schaal kan worden opgenomen, in beeld gebracht zal worden, moet een fotokaart worden vervaardigd. Een fotokaart wordt samengesteld uit twee of meer foto's. Afhan kelijk van grootte en vorm van het te kaarteeren terrein worden hiervoor één of meer seriebeelden naast elkaar vervaardigd. Onder een seriebeeld wordt verstaan een reeks aaneensluitende foto's van 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 61