lijk alleen gestippelde lijnen op de foto aangetroffen, terwijl er verder op vermeld staan letter en nummer van de ruit. Indien tijd beschikbaar is, kan van de fotokaart een kaart ver vaardigd worden. Dit kan geschieden door op de foto met inkt datgene in te teekenen, wat behouden moet blijven en daarna de foto af te wasschen met een bepaalde chemicalie, zoodat alleen de kaart overblijft dan wel, zooals met bijlage IV het geval is, door van de fotokaart op de verlangde schaal een kaart te teekenen. ad 3)Stereogrammen. Zooals hiervoren is vermeld, moet een stereoscopisch seriebeeld zoodanig worden opgenomen, dat de foto's elkaar voor iets meer dan de helft (bij een schaal 1 10.000 700 M.) overlappen; de foto's worden daarna samengevoegd tot stereogrammen (bijlage V). Hiertoe worden van de foto en van de rechts en links aanliggende foto's, de middens bepaald en gemerkt, waarna deze punten op de foto's door middel van stippellijnen worden verbonden. De stereo grammen worden vervolgens samengevoegd als in bijlage V is aan gegeven, terwijl bovendien een fotokaart wordt samengesteld. Voor het beschouwen der stereogrammen en het verkrijgen van het stereoscopisch effect moeten bij gebruik van den stereoscoop de gestippelde lijnen voor linker- en rechteroog tot één lijn samenvallen. De terreinvoorstelling, die door den stereoscoop ge zien, wordt weergegeven, is door verschillende omstandigheden sterk overdreven. De ravijnen lijken dieper en steiler, de boomen hooger dan ze in werkelijkheid zijn. Dit heeft het groote voordeel, dat ook kleine verschillen in terreinhoogte nog zichtbaar worden. Het vervaardigen van stereogrammen heeft groote waarde voor het verkrijgen van gegevens omtrent de omgeving en de ligging van in het terrein aanwezige stellingen, a. a. B. OVERBOORDOPNAMEN. Deze foto's worden vervaardigd onder een opnamehoek van 30° met het grondvlak. De overboordfoto heeft boven een loodrechte opname, het groote voordeel dat op één plaat een veel grooter terreingedeelte wordt gefotografeerd zooals door bijlage VI wordt verduidelijkt. De getrokken lijn omsluit het terreingedeelte dat met één overboordfoto van 1.000 M. hoogte kan worden opge nomen, terwijl de gestippelde rechthoek het terreingedeelte aan geeft, dat op een loodrechte foto van dezelfde hoogte genomen voorkomt. Het nadeel van een overboordfoto is echter, dat geen kaart maar slechts een overzicht van het terrein wordt verkregen. De schaal van een overboordfoto verloopt van de onderzijde van de foto naar de bovenzijde aanmerkelijk; in het voorbeeld van 1 5.500 tot 1 14.500. Doordat op het bovenste gedeelte de schaal zeer klein is geworden en dit gedeelte van de foto door den 842

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 63