de foto's door reproductie aan duidelijkheid verliezen, is op beide voorbeelden slechts het hoofdruitennet aangebracht). ad 3) Stereogrammen. Moet meer inzicht in het terrein verkregen worden dan bij een enkelvoudige foto mogelijk is, dan worden stereoscopische over- boordfoto's vervaardigd. Door de vrij groote verteekening welke overboordfoto's geven (zie het meertje bij A, bijlage VIII) moeten de foto's elkaar voor ongeveer 2/3 overlappen. Bijlage IX geeft een stereogram van een terreingedeelte bij Tjimahi. Evenals bij de loodrechte opnamen wordt behalve het stereogram ook een foto bij gevoegd van het terrein. Bestaat de opname uit meer dan 2 foto's, dan zullen deze naast elkaar worden geplakt en worden daaronder de stereogrammen geplaatst. Door de groote breedte van de stereo grammen (12 cM.), kunnen deze door een eenvoudigen stereoscoop met een oogafstand van 65 mm., niet in één keer worden be schouwd. Daarom wordt iedere foto van het stereogram in tweeën gedeeld. In bijlage IX hebben de foto's I en IA oorspronkelijk de foto No. 6191 gevormd en de foto's II en IIA de foto No. 6192. Het uitwerken geschiedt weer geheel als bij de enkelvoudige overboordfoto. Om dezelfde reden als hiervoren bij het seriebeeld vermeld, zijn slechts die lijnen aangebracht, welke noodig zijn ter oriënteering. De stereogrammen kunnen beschouwd worden door een eenvoudi gen handstereoscoop. MEDEDEELING. Op 1 October 1929 zal de functie van correspondent der I. K. V. in Nederland door den Kapitein-Intendant J. Kooij, Antonie Heinsiusstraat 17, 's-Gravenhage worden overgenomen van den Majoor-Intendant W. P. Marinissen. 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65