veroverde terrein kan doen oprukken, om van daar uit het verder voorwaarts gaan der Infanterie te steunen (Stelling verwisselen over groote afstanden). Als toelichting moge dienen, dat bij de laatste meerdaagsche oefeningen ten Z. van Salatiga, bij den aanval op Tengaran door zeer bedekt terrein (koffietuinen) met totaal geen inzicht op den vijand, van achterwaartsche opstellingen steun van mitrailleurvuur slechts mogelijk was van de voorste lijn uit, terwijl bij de O. I. A. T. in het terrein tusschen Salatiga en Getassan bij Rood voorbeelden te over waren, waar de mitrailleurs van achterwaarts gelegen op stellingen met hun vuur over de geheele linie konden steunen. We moeten dus de manier van steunen niet aan regels willen binden, doch dit geheel laten afhangen van omstandigheden. Deze omstandigheden zijn bijvoorbeeld: 1. Terreinomstandigheden. 2. De mogelijkheid van munitie- en wateraanvoer. 3. De mogelijkheid van aanvulling van personeel. 4. Of de vijand over veel artillerie beschikt. 5. Of er kans bestaat, dat mitrailleurs in een later stadium op andere plaatsen moeten worden gebruikt enz. enz. Voor het vuren door opzettelijk uitgespaarde openingen in de voorste lijn voel ik slechts in noodzakelijke gevallen, omdat, wil men het vuur van een sectie, bijv. 300 M. achterwaarts opgesteld zoo nuttig mogelijk doen zijn, de opening 570%0 (510°/00 vuur- strook en 60"/oo veiligheidsractor d w. z. aan elke zijde 30"/„„) d.i. ongeveer 170 M breed moet maken. Men krijgt dan noodzakelijk lange, minder krachtige fronten, terwijl wederzijdsche steun grooten deels verloren raakt. Ook als normaal geval aan te nemen dat aan ieder der bataljons in eerste en tweede linie een peloton mitrailleurs wordt toebe. eeld voel ik niets Er zijn natuurlijk geval len mogelijk, dat een dergelijke verdeeling noodzakelijk is, doch dit mag niet als regel worden aangenomen. Dit hangt ook al weder in hooge mate af, van het terrein, den te verwachten weerstand de opdracht enz. enz. Indien we als regel een dergelijke indeeling voorstaan, dan ware het betei maar al dadelijk aan elk bataljon in de formatie een peloton mitrailleurs toe te voegen. Integendeel kan ik mij zeer goed indenken, dat er zich vele gevallen zullen voordoen, dat mitrailleursteun op de volgende wijze geschiedt Een peloton mitrailleurs daar en daar opgesteld zal den aanval van dat bataljon op die en die kampong steunen. Het voordeel is, dat een peloton mitrailleurs op een dergelijke manier gebruikt in hand blijft van den R. Cdt. en later van een nieuwe opdracht kan worden voorzien. Het toebedeelen van mitrailleurs aan een of meer bataljons is n.m.m dan ook slechts gerechtvaardigd, wanneer de R. Cdt. geen mitrailleursteun kan verleenen van meer achterwaarts gelegen op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 69